EdukacjaKulturaMiasto i GminaWydarzenia

Narodowe Czytanie za nami

To już 10. edycja Narodowego Czytania, w ramach którego, Para Prezydencka zaprosiła rodaków do wspólnego czytania „Moralności Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. Tegoroczna jubileuszowa edycja Narodowego Czytania, miała miejsce 4 września  w galerii Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy. Pieczę nad inicjatywną pełni od lat Miejska-Gminna Biblioteka Publiczna w Choroszczy.

Choroszczańską edycję Narodowego Czytania zainaugurowała prelekcja o dulszczyźnie i rodzinie Dulskich oraz samej autorce – Gabrieli Zapolskiej, o której opowiedziała nam prelegentka – Anna Drabikowska – polonistka, kulturoznawczyni, współautorka videobloga Kradnę książki swoim dzieciom, nauczycielka języka polskiego, autorka debiutanckiej książki dla dzieci „Zniknięcie”.

Utwór wybrany przez Parę Prezydencką do odczytania podczas Narodowego Czytania w 2021 roku jest dziełem synkretycznym, stanowiącym połączenie kilku gatunków literackich: komedii obyczajowej, farsy, dramatu obyczajowego, dramatu psychologicznego i dramatu naturalistycznego.

Gabriela Zapolska napisała Moralność pani Dulskiej jesienią 1906 roku. Utwór bardzo szybko stał się popularny i jest uważany za jedno z najważniejszych osiągnięć twórczych pisarki. Dzieło cechuje komizm, bogactwo obserwacji obyczajowych, a zwłaszcza silna wymowa społeczna. Prapremiera sztuki odbyła się 15 grudnia 1906 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. Kilka tygodni później wystawiono ją w Warszawie, a następnie we Lwowie, gdzie autorka osobiście czuwała nad przygotowaniami i brała udział w próbach. Wszystkie te inscenizacje przyjęto z wielkim aplauzem. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również pokazywane w wielu miastach przedstawienia teatrów objazdowych, m.in. realizacje Teatru Gabrieli Zapolskiej, podróżującego po całej Galicji. Moralność pani Dulskiej weszła do żelaznego repertuaru polskich teatrów, wznawiano ją wielokrotnie i zawsze z powodzeniem. Odnosiła też sukcesy za granicą. Na podstawie dramatu powstały również filmy, w tym uznawany za pierwszy polski film dźwiękowy obraz z 1930 roku.

Wśród osób, które przyjęły zaproszenie i wspierają akcję Narodowego Czytania od lat, jest Burmistrz Choroszczy Robert Wardziński, któremu z miejsca dziękujemy za aktywne uczestnictwo w inicjatywie. Serdeczne podziękowania kierujemy również do Pani Ewy Zawistowskiej – dyrektorki Szkoły Podstawowej w Choroszczy, Pani Anny Aponowicz – radnej miasta Choroszczy, Pani Małgorzaty Hubbell – przedstawicielki kadry pedagogicznej Przedszkola w Choroszczy, Pani Krystyny Kosior – kustoszki Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy, Pani Donaty Adamskiej – od początku biorącej udział w akcji, Pań Eulalii Rutkowskiej i Doroty Wilczyńskiej – aktywistkom z Fundacji Chcę Żyć oraz wszystkich Państwa zebranych na widowni.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego, a w 2020 Balladyna Juliusza Słowackiego.

Serdecznie dziękujemy wszystkim za obecność!