EdukacjaMiasto i Gmina

DZIEŃ KROPKI – święto twórczości w Przedszkolu Samorządowym w Choroszczy

Międzynarodowy Dzień Kropki został zapoczątkowany dzięki książce „The Dot” Petera H. Reynoldsa a teraz obchodzony jest  na całym świecie. Historia opowiada o kropce, która zmieniła świat małej Vashti, chodź może o Vashti, która dzięki kropce uwierzyła w siebie. Pozycja ta została przetłumaczona na ponad dwadzieścia języków, a książkę tę czytają dzieci na całym świecie.

Dzieci z  naszego przedszkola 15 września rozpoczęły obchody Dnia Kropki od poznania losów bohaterki książki w wersji bajki animowanej. Historia ta uświadomiła przedszkolakom, że każdy z nich ma jakieś ukryte talenty, które gdzieś drzemią głęboko  i czekają na ich odkrycie. Tego dnia również dostrzegaliśmy kropki tam, gdzie wcześniej nikt na nie nie zwracał uwagi. Okazało się, że kropki towarzyszą nam w naszym codziennym życiu.

Dzieci z każdej z grup starały się odnaleźć w sobie swoje talenty, zamiłowania. Przedszkolaki chętnie dzieliły się z innymi swoimi zainteresowaniami. Opowiadały o talentach plastycznych, muzycznych, ruchowych, konstrukcyjnych i innych. Następnie szukaliśmy w sobie naszych mocnych stron,  a potem mówiliśmy innym o tym, co robimy dobrze. To przełamywało  w dzieciach nieśmiałość i dodało poczucia własnej wartości. W każdej z grup dzieci stworzyły inne plastyczne wariacje na temat kropki. W naszym przedszkolu znalazły się kropkowe stworki, geometryczne kropki, słoneczka kropkowe i sówki z kropek. Dzieci z młodszych grup rozpoznawały w kropkach różne kolory i szukały tych kolorów w innych przedmiotach. Starszaki świetnie poradziły sobie z szukaniem przedmiotów mających okrągły kształt oraz dobierania do nich pary. Ten dzień upłynął nam pod znakiem wspólnej, twórczej zabawy.

Emilia Rogowska