EdukacjaMiasto i Gmina

„Bezpieczna droga do szkoły” w Szkole Podstawowej w Choroszczy

W naszej szkole cykliczne prowadzone są działania sprzyjające poprawie bezpieczeństwa i zdrowia uczniów. We wrześniu, już po raz dziesiąty zorganizowana została akcja pod hasłem „Bezpieczna droga do szkoły”. Każdego roku przypominamy uczniom jak bezpiecznie poruszać się po drogach. Wielu naszych uczniów do szkoły dojeżdża na rowerach zwłaszcza w ciepłej porze roku. Nauczyciele zwracali uwagę, że należy zadbać o światła, aby być dobrze widocznym dla innych uczestników ruchu drogowego, zwłaszcza po zmroku. Bardzo ważne jest sprawne oświetlenie, światełka i kamizelka odblaskowa. Głowę rowerzysty powinien ochraniać kask. Utrwalone zostały numery telefonów alarmowych niezbędne w razie zaistnienia niebezpieczeństwa zagrożenia zdrowia lub życia.

W świetlicy odbył się konkurs wiedzy „Bądź bezpieczny na drodze”. Konkurs miał na celu utrwalenie utrwalenie wiedzy z zakresu podstawowych zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Uczniowie mogli otrzymać dodatkową ocenę z techniki.

W ramach akcji odbyła się również edukacyjna gra terenowa “Jak być bezpiecznym na drodze”. W terenie przy szkole ukryte  zostały  wydrukowane kody QR. Uczniowie mieli za zadanie odnaleźć kody następnie zeskanować kod. Pod kodem ukryte były pytania. 

Wspólnie z nauczycielem świetlicy i techniki uczniowie opracowali kodeks bezpiecznego ucznia, przygotowali gazetkę informacyjną przypominającą zasady bezpieczeństwa podczas przechodzenia przez jezdnię, zasad poruszania się rowerem.

Wszystkie podejmowane działania mają na celu, aby uczeń  znał zasady prawidłowego uczestniczenia w ruchu drogowym, wiedział  jak bezpiecznie przejść na drugą stronę jezdni, oraz  rozpoznawał podstawowe znaki drogowe pionowe i poziome.