EdukacjaMiasto i Gmina

Barszczewo – tu „Dzieci uczą rodziców”

Dzieci uczą rodziców? A dlaczego nie! Żaden mądry dorosły nie powie, że wszystko już wie. Przedszkole Samorządowe w Barszczewie bierze udział w ogólnopolskim Programie: „Dzieci uczą rodziców”. Poznają zasady bezpieczeństwa, uczą się numerów alarmowych, identyfikują służby ratownicze. Po co? Po to, by wiedzieć jak postępować w sytuacjach zagrożenia, i jeśli zajdzie taka potrzeba, uczyć tego dorosłych.

Społeczność Przedszkola w Barszczewie zgłosiła swój udział do ogólnopolskiego programu: „Dzieci uczą rodziców”, gdyż bardzo spodobało jej się to, iż dzieci mogą czegoś nauczyć rodziców, albo przynajmniej zadać im pytanie: „Mamo, Tato czy ty wiesz, że….? Bo ja wiem! Dowiedziałem się w przedszkolu”.

Na pierwszej lekcji poznawali i utrwalali zasady bezpieczeństwa, o których warto pamiętać, m.in. kiedy i gdzie można przechodzić przez ulicę; uczyli się numerów alarmowych, które mogą okazać się potrzebne w życiu; dopasowywali też numery alarmowe do poszczególnych zawodów, a także oglądali zdjęcia pojazdów służb ratunkowych. Dzieci dowiedziały się dlaczego warto nosić odblaski, gdy na dworze robi się ciemno, oraz że należy być ostrożnym wobec zagadujących nieznajomych.

Oprócz nauki, atrakcją było wykonanie sobie zdjęcia w mundurze dzielnego i ulubionego przez dzieci strażaka Sama, a nawet najmłodsi użyczyli mu swoich twarzy!

Teraz przed przedszkolakami następna lekcja w październiku.

Grupa „Biedronki” Przedszkola Samorządowego w Barszczewie, pod okiem i czujną opieką nauczycielek: Pani Elżbiety Klimaszewskiej i Karoliny Fugiel, bierze udział w ogólnopolskim programie edukacyjnym pt.: „Dzieci uczą rodziców”. Składową częścią programu są comiesięczne lekcje, podejmujące tematykę bezpieczeństwa, ekologii, kultury i historii – oczywiście z uwzględnieniem możliwości przyswajania treści przez dzieci przedszkolne.

Celem akcji jest zwiększenie świadomości najmłodszych o otaczającym świecie, a także zachęcenie do rozmowy z rodzicami na tematy poruszane podczas lekcji. W ramach inicjatywy Dzieci uczą rodziców”, wszystkie zgłoszone placówki, co miesiąc otrzymują materiały dydaktyczne (prezentację multimedialną i konspekt zajęć). Każda lekcja składa się z dwóch części: w pierwszej nauczyciel wprowadza dzieci w tematykę zajęć, a w drugiej – najmłodsi otrzymują zadanie do wykonania w domu wspólnie z rodzicem. Program „Dzieci uczą rodziców” przewiduje także konkursy z nagrodami. Dzieci z Przedszkola Samorządowego w Barszczewie z pewnością z tej okazji skorzystają. A tymczasem, poprzez mądrą zabawę, uczą się zasad bezpieczeństwa i odpowiedzialnych postaw społecznych.

Na podst. mat. org./UM

WIĘCEJ ZDJĘĆ NA STRONIE URZĘDU MIEJSKIEGO W CHOROSZCZY