Kultura

Wernisaż wystawy “Zagłada w Nowosiółkach”

W Polsce, podczas Dnia Zadusznego, nawiedza się cmentarze, przyozdabia groby oraz zapala na nich znicze. Tego dnia wspominamy wszystkich zmarłych, nie tylko uznanych za świętych. W Miejsko-Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy 2 listopada 2021 r. wspomnieliśmy zmarłych niewinnych i bezbronnych – ofiar faszystowskiej ideologii – pacjentów szpitala psychiatrycznego w Choroszczy – okłamanych, że zmieniają miejsce pobytu, a następnie wywiezionych i zamordowanych w lesie w pobliskich Nowosiółkach. Odbyło się to za przyczyną wystawy prac obecnych pacjentów tutejszego szpitala. Prace plastyczne – obrazy przestrzenne, rysunki, rzeźby instalacje zostały wykonane pod okiem terapeutek zajęciowych i arteterapeutek w ramach zajęć terapetycznych prowadzonych w szpitalu. Pacjenci poznali historię z 1941 roku o dramacie jaki wydarzył się w lesie w Nowosiółkach, by następnie opowiedzieć ją na swój artystyczny sposób. Powstały bardzo poruszające, szczere i nietuzinkowe prace.

Wernisaż odbył się w galerii Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy w obecności ekipy TVP Białystok, burmistrza Choroszczy Roberta Wardzińskiego, rzeczniczki burmistrza Urszuli Glińskiej, rzeczniczki Praw Pacjenta – Pani Lidii Smyk, organizatorki wydarzenia z ramienia SPP ZOZ – arteterapeutki Katarzyny Maciejczuk, p.o. Dyrektora M-GCKiS Wojciecha Jastrzębskiego, organizatorki wystawy z ramienia M-GCKiS – Moniki Tekielskiej-Chmielewskiej, pracownic M-GCKiS w Choroszczy i przybyłych zwiedzających mieszkańców Choroszczy i personelu Szpitala.

Wystawa odbywa się dzięki współpracy Samodzielnego Publicznego Psychiatrycznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Choroszczy, Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy oraz Gminy Choroszcz.

Wystawę zwiedzać i zapoznać się z historią wydarzeń z roku 1941 można w godzinach pracy Centrum Kultury od 8:00 do 16:00 w dni powszednie i od 9:00 do 11:00 w soboty.

Serdecznie zapraszamy!