Choroszcz dla Niepodległej w 2021 roku

Obchody 103. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości to bogata oferta aktywności i uroczystości odbywających się w 2021 roku w Gminie Choroszcz. To pięć dni różnorodnych propozycji: od sprawnościowych poprzez sportowe, do w pełni refleksyjnych: teatralnych, religijnych i patriotycznych. Każdy uczestnik 103. rocznicy Święta Niepodległości w Choroszczy będzie miał szansę przeżyć je we własny, bliski sobie sposób. Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców, by się przekonać co Choroszcz przygotowała i być razem dla Niepodległej.

Aby każdy mógł skorzystać z najlepszej dla siebie oferty, przedstawiamy program „Choroszcz dla Niepodległej 2021”:

* piątek, 5 listopada: TURNIEJ STRZELECKI, Strzelnica w SP Choroszcz: W piątek 5 listopada  o godz. 16:30 odbędzie się Turniej Strzelecki z okazji Narodowego Święta Niepodległości. W zawodach wziąć udział każdy, bez względu na wiek czy płeć – zapraszamy więc na strzelnicę. Udział w zawodach jest bezpłatny, a zapisy rozpoczną się bezpośrednio przed rozpoczęciem turnieju. Przewidziane są dwie kategorie: do 13 lat i powyżej 13 lat. Zachęcamy do udziału!

* środa 10 listopada: ŚWIĘTO MŁODYCH BIEGACZY. Tego dnia odbędzie się Bieg Niepodległości przeznaczony dla uczniów Szkół Podstawowych w Choroszczy i w Złotorii – będzie to powrót do tradycji jaką były w latach dziewięćdziesiątych biegu organizowane dla uczniów gminnych szkół.  Zapisy u nauczycieli wychowania fizycznego.

* czwartek 11 listopada to serce choroszczańskich obchodów 103. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. GŁÓWNE UROCZYSTOŚCI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI W CHOROSZCZY będą przebiegały w sposób następujący:

– o godz. 9.30 w kościele św. Jana Chrzciciela i św. Szczepana Męczennika odbędzie się uroczysta MSZA ŚWIĘTA ZA OJCZYZNĘ

– bezpośrednio po mszy, ok. godz. 10.30 odbędą się UROCZYSTOŚCI PATRIOTYCZNE NA RYNKU 11 LISTOPADA, u stóp Pomnika Niepodległości z 1934 r.

* w sobotę 13 listopada czeka nas GŁÓWNY BIEG NIEPODLEGŁOŚCI. Start i meta: Rynek 11 Listopada. Początek: godz. 12.00. Wpisowe w biegu to 40 zł/osoba (w dniu biegu – 50 zł/osoba), a na każdego uczestnika – bez względu na wynik sportowy, będzie czekał pamiątkowy medal ufundowany przez Burmistrza Choroszczy, a także okolicznościowy kubek. Oprócz tego, najlepsi w kategoriach: damskiej i męskiej (ogólnej, a także gminnej) otrzymają statuetki i nagrody. Jako, że w tym roku obchodzimy 103. rocznicę odzyskania Niepodległości przez Polskę, zawodnik, który ukończy Bieg Niepodległości w Choroszczy na 103. miejscu, także zostanie wyróżniony. Informujemy w tym miejscu o planowanym zamknięciu dróg na trasie biegu – więcej informacji na ostatniej stronie.

* w poniedziałek 15 listopada zapraszamy na SPEKTAKL PILECKI.RAPORT w wykonaniu Teatru Bez Maski.Początek: godz. 19.15. Miejsce: aula M-GCKiS w Choroszczy. Bilety w cenie 15 zł do nabycia w biurze M-GCKiS oraz w Parafii Rzymskokatolickiej.

Spektakl Pilecki.Raport to wędrówka w przeszłość. Dość smutna, ponieważ im bardziej się w nią zagłębiamy, tym bardziej obraz świata staje się przykry: brat zabija brata, rodzą się podziały na tych, co mogą żyć i na tych, co żyć nie powinni, śmierć przychodzi bez słów, nocą, metodycznie zabierając niewinnych. Spektakl mówi słowami Pileckiego. Powraca do wydarzeń przerażającego Oświęcimia, wnikając w powykrzywiane człowieczeństwo, brutalnie dotknięte zdziczeniem, ale pokazuje także to, które za wszelką cenę trwa przy resztkach wrażliwości, nie popadając w nieczułą bierność i pozbawioną przyszłości obojętność. Trzyma się człowieka, mimo że jednocześnie od niego (jego bezdusznej postaci) chce jak najdalej uciec. Spektakl Pilecki.Raport to świadectwa przeżycia nadziei w człowieku poddanym promieniowaniu nienawiści i okrucieństwa, to krzyk wiary w ludzką czułość, dobro i współodczuwanie. To opowieść o bohaterze. O Witoldzie Pileckim. O jego sile i poświęceniu.

Ważnym elementem spektaklu jest muzykaUrszuli Kasprzak-Wąsowskiej. Powstaje ona na żywo, wraz z rozwojem historii. Jest po części improwizowana: poddaje się opowieści, ale jednocześnie ją kształtuje, a niekiedy wręcz prowadzi. Spektakl Pilecki.Raport jest to więc rzeczywiste współtworzenie, współodczuwanie i dotknięcie niepowtarzalności (na podst. mat. org.).

SpektaklPilecki.Raport odbywa się w Choroszczy w ramach współpracy Gminy Choroszcz z Fundacją W dobrym Tonie w ramach projektu „Kulturą po Podlasiu”. Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Uzależnień na terenie Gminy Choroszcz.

Zapraszamy wszystkich Państwa do uczestniczenia w wydarzeniach przygotowanych przez Gminę Choroszcz z okazji 103. rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę. Bądźmy razem w Choroszczy dla Niepodległej!