EdukacjaKultura

Pierwsze spotkanie redakcji Gazety Dzieci

Wspaniała inicjatywa reprezentowana przez artystkę Jaśminę Wójcik we współpracy z Galerią Arsenał w Białymstoku zawitała 26 lutego do Choroszczy.

Skąd pomysł? W 1926 roku ukazał się nowy dodatek do “Naszego Przeglądu”, największej w międzywojennej Polsce gazety żydowskiej. Redaktor główny Janusz Korczak- człowiek niezwykły, który o dobro i poszanowanie praw dzieci walczył przez całe życie, zapowiadał dodatek jakim był „Mały Przegląd” następująco: “Jest wiele ludzi dorosłych, którzy piszą tylko dlatego, że się nie wstydzą; są dzieci, które mają wiele ciekawych pomysłów, uwag i spostrzeżeń, a nie piszą, gdyż nie mają odwagi albo im się nie chce. Dziennik nasz zachęci młodzież do pisania. Zachęci i ośmieli.” Tej idei “Mały Przegląd” pozostał wierny do ostatniego numeru, który ukazał się 1 września 1939 roku.

Prowadząca w Choroszczy warsztaty Jaśmina Wójcik wprowadziła osoby uczestniczące w ideę tworzenia i pracy nad Gazetą Dzieci. Mnóstwo inspiracji, pomysłów i opisów problemów dni codziennych zaczęło przelewać się na papier. Kolaże, rysunki, notatki, dziecięca stylistyka, barwne słowotwórstwo, wszystko to ważne, niezaprzeczalnie autentyczne.

Uwieńczeniem prac dzieci będzie wydanie gazetki, która ukaże się już w czerwcu.

O dalszych postępach pracy grupy redakcyjnej będziemy informować na bieżąco.

Fot.: PK