Wydarzenia

Technotalenty Politechniki Białostockiej

Do tegorocznej edycji konkursu Technotalenty zgłoszono blisko 100 prac w czterech kategoriach: Biznes, Design, Technika, Wyzwanie Społeczne. Aż 87 uczestników oraz 21 opiekunów projektów walczyło o splendor, nagrody i udział w specjalnym programie mentoringowym skierowanym do młodych mieszkańców północno-wschodniej Polski. Celem konkursu jest wsparcie innowatorów – zarówno finansowe (zdobywcy głównej nagrody w każdej kategorii otrzymują po 10 tys. złotych), jak i merytoryczne. Laureatów Technotalentów 2015 poznaliśmy we wtorek 24 listopada, podczas gali konkursowej w Operze i Filharmonii Podlaskiej.


Jury zaskoczyła nie tylko różnorodność zaproponowanych projektów, ale też ich poziom merytoryczny. Do konkursu zgłoszono wycinarkę plazmową, kask rowerowy do jazdy po mieście czy mobilne kojce dla zwierząt. Zdrowie i bezpieczeństwo leży na sercu wielu uczestnikom tegorocznej edycji konkursu, o czym świadczą projekty m. in. mechanicznego urządzenie do drenażu limfatycznego czy plecaki narciarskie, które dodatkowo chronią kręgosłup. Projektem NUNO być może zainteresują się oddziały neonatologiczne.
Tak wysoki i wyrównany poziom wszystkich projektów finałowych spowodował, że oceniający postanowili dodatkowo przyznać wyróżnienia w każdej kategorii. Z dumą informujemy, że na scenę wielokrotnie wywoływano studentów Politechniki Białostockiej.
Współorganizatorami tegorocznej edycji konkursu są Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna oraz Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego. Projekt realizowany jest z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej. Każda z tych instytucji – wraz z Fundacją Technotalenty – jest też sponsorem tegorocznych nagród głównych.

Kategoria Design
Najwyższe uznanie kapituły Technotalentów w kategorii Design zdobył projekt NUNO, który zakłada stworzenie kompaktowego łóżeczka zawierającego w sobie niezbędne wyposażenie takie jak: dwustronny monitor funkcji życiowych, górny emiter, zestaw przyłączy, regulator pochyłu materacyka. Jan Godlewski jest absolwentem Politechniki Białostockiej, a obecnie asystentem na Wydziale Architektury uczelni.

Kategoria Technika
Nagrodę w kategorii Technika, ufundowaną przez Suwalską Specjalną Strefę Ekonomiczną, otrzymała wycinarka plazmowa autorstwa Emila Jackowskiego (Technikum Mechaniczne w Białymstoku) i Piotra Tomaszuka (Wydział Mechaniczny PB, automatyka i robotyka). Jest to urządzenie sterujące pracą palnika plazmowego wycinarki, które samo modyfikuje swoje oprogramowanie w oparciu o dane przesłane z zewnętrznego kopiału. Urządzenie umożliwia ręczne sterowanie suportem palnika.

Kat.technika
W tej samej kategorii wyróżniony został projekt EyeScan, czyli system do skanowania i analizy obrazu tęczówki ludzkiego oka, pod kątem wykrywania zmian chorobowych organizmu we wczesnym etapie ich rozwoju. Twórcy: Marta Bocheń, Marta Sabasińska i Marcin Joka (Wydział Informatyki).

Kategoria Biznes
W kategorii Biznes o nagrodę główną walczyły projekty See Meoraz Cube&Code. See Me to kamizelka dla motocyklistów z wbudowanym wyświetlaczem. Bezprzewodowy system umożliwia wyświetlanie na plecach motocyklisty świateł stop i kierunkowskazów oraz komunikatów tekstowych lub graficznych. Z kolei Cube&Code to system umożliwiający  dzieciom w wieku przedszkolnym programowanie robotów.

Kat.biznes
Ostatecznie nagrodę główną w kategorii Biznes, ufundowaną przez Narodowy Bank Polski,otrzymał Cube&Code. Ten sam projekt otrzymał nagrodę specjalną Ośrodka Wspierania Organizacji Pozarządowych w Białymstoku. Autorami pomysłu są: Michał Bogucki, Krzysztof Dziemiańczuk, Michał Grześ oraz Marcin Joka, studenci i absolwenci Politechniki Białostockiej. Cube& Code to efektowne kostki, które układa się w szynie wyposażonej w czujniki. Dzięki temu można zlecać robotowi różne zadania. Cube&Code kierujemy do dzieci w wieku przedszkolnym – mówi Krzysztof Dziemiańczuk.
Natomiast projekt See Me otrzymał wyróżnienie. Jego autorami są: Piotr Tomaszuk (Wydział Mechaniczny PB, automatyka i robotyka) oraz Izabela Rutkowska, Aleksandra Tomaszuk, Karina Wojteczko (Wydział Mechaniczny).

Nagroda specjalna WUP
Nagrodę specjalną Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku zdobył GTM Robot stworzony przez interdyscyplinarny zespół zrzeszony w Międzywydziałowym Kole Naukowym Grupa Technologii Mobilnych. GTM Robot to prototyp robota medycznego – przyjaciela dzieci i asystenta pielęgniarek. Budowany robot charakteryzuje się wyglądem przyjaznym dzieciom, bogatymi możliwościami multimedialnymi oraz zaawansowaną sztuczną inteligencją. Uzupełnieniem systemu są aplikacje mobilne dla pielęgniarek oraz wolontariuszy. Prototyp tworzony jest z myślą o Klinice Onkologii Dziecięcej UDSK w Białymstoku. Zespół reprezentowany był przez Marcina Żukowskiego (Wydział Informatyki), Kamila Guza (Wydział Mechaniczny), Macieja Kryńskiego (absolwent Wydziału Informatyki) i Damiana Zajko (absolwent Wydziału Architektury).

DS/PB