Kultura

„Rozmowy z panią Mortis” czyli Międzynarodowy Dzień Teatru w MGCKiS

W niedzielę 27 marca obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Teatru. Z tej okazji wystąpił u nas Tykociński Teatr Amatorski z przedstawieniem pt „Rozmowy z panią Mortis”.

Przedstawienie jest opowieścią z lokalnego, tykocińskiego podwórka. To właśnie tutaj poznajemy głównego bohatera opowieści. Marka odwiedza Pani Mortis, która chce go zabrać z tego świata. Jednak zostaje przekonana być dać mu trzy miesiące na spełnienie marzeń. Na skutek wielu perypetii i zwrotów wydarzeń Marek zamiast umrzeć toczy dalej swoje, bardziej szczęśliwe, życie.

„Rozmowy z panią Mortis” to podgląd w lokalne podwórko, codzienne życie w małym miasteczku. Nie brakuje tu plotek, nadmiernego zainteresowania życiem innych, zazdrości czy też bójek. Główny wątek jest powodem do opisania życia lokalnej społeczności i ich wzajemnych relacji. To także refleksja nad tym, że nie zawsze możemy dostać to co chcemy, a pewne rzeczy przychodzą do nas znienacka stając się podstawą naszego życia.

Tykociński Teatr Amatorski jest spadkobiercą dwóch tradycji teatralnych: polskiego ruchu amatorskiego i żydowskiego teatru amatorskiego. Odrodził się w 1985 roku z inicjatywy Muzeum w Tykocinie i Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Tykocińskiej. Odtąd działa, pielęgnując historię, tradycję i kulturę dawnego Tykocina i Podlasia.

Dziękujemy za występ w naszych murach. I mamy nadzieję na ponowne spotkanie!