Komunikaty

Bezpłatne wypożyczalnie sprzętu rehabilitacyjnego w województwie podlaskim

Na terenie województwa podlaskiego aktywnie działa już 11. wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego. Osoby potrzebujące mogą korzystać ze specjalnych rowerów trójkołowych, chodzików, kul i wózków – a to wszystko całkowicie bezpłatnie. Placówki prowadzone są przez Fundację Eco Textil wspólnie z partnerami. Ich działalność jest możliwa dzięki odzieży oddawanej do specjalnych pojemników.

Sprzęt dostępny w wypożyczalni

Na asortyment wypożyczalni składają się balkoniki ułatwiające chodzenie, kule ortopedyczne dające podparcie, a także wózki. Fundacja oferuje również wypożyczenie rowerów trójkołowych, które umożliwiają jazdę osobom o ograniczonej koordynacji ruchowej. Dostępne są one w trzech rozmiarach, co sprawia, że zarówno dzieci, młodzież, jak i osoby dorosłe mogą z nich skorzystać. 

Co ważne – nie w każdej wypożyczalni dostępny jest ten sam rodzaj sprzętu.

Jak wypożyczyć sprzęt? 

Z asortymentu wypożyczalni mogą korzystać osoby potrzebujące na zasadzie wypożyczenia sprzętu na określony czas. W celu wypożyczenia sprzętu należy skontaktować się najpierw telefonicznie z wybranymi placówkami i sprawdzić, czy dana rzecz jest dostępna. Następnie powinniśmy uzgodnić termin odbioru sprzętu, udać się do danego punktu, okazać dokument potwierdzający tożsamość i wypełnić dokumenty dotyczące wypożyczenia.

Warto dodać, że sprzęt dostępny jest również dla obywateli Ukrainy – na takich samych zasadach wypożyczenia.

Lista wypożyczalni w województwie podlaskim:

  • Wypożyczalnia Suwałki – Fundacja DIARICE, ul. Wesoła 22, tel: 512 601 516
  • Wypożyczalnia Hajnówka, ul. 3-maja 63, tel: 85 68 23 803
  • Wypożyczalnia Augustów – Stowarzyszenie na rzecz Pomocy Społecznej w Augustowie, ul. Wojska Polskiego 1, tel: tel: 87 64 45 430
  • Wypożyczalnia Bielsk Podlaski – Stowarzyszenie P.O.N., ul. Kazimierzowska 3B, tel: 85 730 36 60
  • Wypożyczalnia Czarna Białostocka – Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych „Razem”, ul. Czajkowskiego 9, tel: 85 710 36 65
  • Wypożyczalnia Szczuczyn, ul. Szczuki 1, tel: 530 787 918
  • Wypożyczalnia Kolno – Szkoła Podstawowa nr 2 im. Henryka Sienkiewicza, ul. Szkolna 8, tel : 86 278 23 36
  • Wypożyczalnia Zambrów – Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Świętego Jana Pawła II, ul. Szkolna 7 Długobórz, tel: 86 271 84 16
  • Wypożyczalnia Supraśl, ul. Białostocka 62, tel: 85 710 81 00
  • Wypożyczalnia Grajewo – Zespół Szkół Specjalnych, ul. Ełcka 11, tel. 86 273 31 15

Sprzęt można wypożyczyć również poprzez stronę internetową

Sprzęt można zamówić także online poprzez stronę: www.ecotextil.pl/wypozyczalnia/ Dodatkowo, w wypożyczalni internetowej do dyspozycji są również łóżka rehabilitacyjne z materacami przeciwodleżynowymi.

Osoby potrzebujące mogą korzystać ze sprzętu całkowicie za darmo, pokrywają jedynie koszt dostarczenia i odebrania przesyłki. W Polsce działają podobne wypożyczalnie, ale komercyjne – za wynajęcie wózka czy kul trzeba płacić. A dla chorych często stanowi to barierę – mówi Monika Lipnicka z Fundacji Eco Textil, która jest organizatorem wypożyczalni internetowej.

mat.org