Wydarzenia

Atrakcje Narwiańskiego Parku Narodowego

O Biesiadzie Miodowej, Ośrodku Edukacji Przyrodniczej „Młynarzówka” i uwielbianej przez turystów kładce Waniewo – Śliwno rozmawiamy z Moniką Laskowską, zastępcą dyrektora Narwiańskiego Parku Narodowego.

Jakie atrakcje organizuje w najbliższych tygodniach Narwiański Park Narodowy?

W sierpniu zapraszamy przede wszystkim na naszą największą imprezę, czyli Biesiadę Miodową w Kurowie. W tym roku organizujemy ją już po raz dwudziesty trzeci. Biesiada to zawsze mnóstwo ciekawych animacji i stoisk, szczególnie z miodami z Podlasia. Swoje stoiska zaprezentują też wszystkie cztery parki narodowe naszego województwa, czyli Narwiański, Białowieski, Biebrzański i Wigierski.

Czy znana jest już data tegorocznej Biesiady?

Tak, jej termin jest stały. Zawsze odbywa się ona w ostatni weekend wakacji – w tym roku wypada to 26 i 27 sierpnia. Zapraszamy całe rodziny. Będzie to wyjątkowa okazja do zakupu różnego rodzaju wyrobów pszczelarskich, a także lokalnych przysmaków i wyrobów rękodzieła. Poza tym każdy będzie  mógł zagłosować na najsmaczniejszy miód, wziąć udział w warsztatach i konkursach, a także posłuchać koncertów zespołów folkowych – nie zabraknie także gwiazd. Będzie można wziąć udział w grze terenowej, polegającej na rozwiązywaniu zadań przyrodniczych  w strefie edukacyjno-przyrodniczej, gdzie za uzyskanie kompletu pieczątek, będzie można otrzymać pamiątkowe upominki.

We wrześniu z kolei szykujecie gratkę dla miłośników największego przedstawiciela jeleniowatych, czyli łosia.

Tak, serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w Dniu Łosia, który organizujemy 16 września. To wydarzenie w ramach naszego projektu z Fundacją PGE, który nazwaliśmy „Narwiańskie spotkania i opowieści o przyrodzie”. Mieliśmy już w tym cyklu spotkania dotyczące dnia bobra i ptaków wędrownych, a na zakończenie planujemy jeszcze Dzień Rzek. W programie Dnia Łosia jest prezentacja Piotra Dombrowskiego, wybitnego znawcy tych sympatycznych ssaków, oraz spacer terenowy. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Rozpoczynamy od prezentacji w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej „Młynarzówka”.

W Waszym Ośrodku Edukacji Przyrodniczej „Młynarzówka” w Kurowie można oglądać na co dzień ciekawą ekspozycję. Opowie Pani o niej naszym czytelnikom?

To multimedialna ekspozycja przyrodnicza poświęcona dolinie Narwi. Nazywamy ją „Park w pigułce”. Podczas godzinnego zwiedzania odwiedzający nasz ośrodek dowiadują się przede wszystkim, dlaczego Narew jest tak unikatowa. Otóż jest ona rzeką anastomozującą, co oznacza, że płynie wieloma korytami, a nie jednym. Poza tym ekspozycja zawiera informacje o genezie powstania doliny Narwi, a także o roślinach i zwierzętach występujących na terenie naszego parku. Dużym zainteresowaniem cieszy się też akwarium z rybami występującymi w Narwi. Warto dodać, że całość jest opracowana nie tylko w języku polskim, ale też angielskim, a dodatkowo jest audiodeskrybowana, zaś film na ekspozycji przetłumaczyliśmy na język migowy. Oprócz ekspozycji mamy także salę edukacyjną, organizujemy wystawy, a na najmłodszych czekają różne zabawy oraz plac zabaw. Dlatego zapraszamy do nas naprawdę wszystkich.

A jaka jest ulubiona atrakcja turystów odwiedzających Narwiański Park Narodowy?

Bez wątpienia to kładka Waniewo – Śliwno, przepięknie usytuowana rozlewiskami poprzek doliny Narwi. Cieszy się ona bardzo dużym zainteresowaniem, głównie ze względu na samoobsługowe tratwy, którymi turyści muszą przedostawać się na kolejne części kładki. Chciałabym także zaapelować o śledzenie komunikatów na naszej stronie internetowej i profilu Facebook dotyczących dostępności kładki. Aktualnie niski poziom wody powoduje trudności w korzystaniu z tej infrastruktury.

Jeśli mogę, chciałabym w tym miejscu przypomnieć wszystkim odwiedzającym Narwiański Park Narodowy, że na cały teren naszego Parku, w tym na kładkę Śliwno – Waniewo, obowiązują bilety. Najprościej jest je kupić online na naszej stronie internetowej, ale dostępne są także w sklepach zlokalizowanych po obu stronach kładki i w Ośrodku „Młynarzówka”. Dużo osób o tym nie pamięta i dziwi się, kiedy zostają skontrolowani przez naszych pracowników. Ceny biletów są symboliczne, bo to odpowiednio 6 i 3 złote.

Co jeszcze zaproponowałaby Pani osobom chcącym odwiedzić Wasz park i Ośrodek „Młynarzówka”?

Grupy zorganizowane mogą się do nas zgłaszać na zajęcia edukacyjno-przyrodnicze, zarówno w ośrodku, jak i w terenie. Dostosowujemy je do wieku uczestników, a pełna oferta znajduje się na naszej stronie. Zapraszamy też prywatne osoby: czy to na biwak, czy krótsze wypady. Każdy znajdzie tu coś dla siebie!

Dziękujemy za rozmowę.