Światowy Dzień AIDS – bądź świadomy

37 mln osób to prawie tyle, ile liczy populacja Polski. 37 mln to także liczba zakażonych HIV. Niemal co druga z nich nie zdaje sobie z tego sprawy: nie wie, że jest nosicielem wirusa, a przecież może nieświadomie zakażać innych ludzi. Skala pandemii i jej destrukcyjny wpływ na społeczeństwo czyni HIV jednym z priorytetowych problemów zdrowia publicznego na świecie.

1 grudnia był Światowym Dniem AIDS. Przypomina on nam, że problem epidemii jest wciąż aktualny i niepokojący. Wyrazem solidarności z osobami zakażonymi HIV i chorymi na AIDS oraz ich bliskimi jest symbol czerwonej kokardki. Jej wizerunek w przestrzeni publicznej przypomina, że osoby chore i zakażone są pełnoprawnymi członkami społeczeństwa –  mają takie samo prawo do życia i pracy w swoim środowisku, jak osoby zdrowe.  Kokardka przypomina również o powinności ochrony innych przed zakażeniem.

O problemie warto jednak pamiętać nie tylko na początku grudnia, o czym przypomina kampania edukacyjna Krajowego Centrum ds. AIDS pod hasłem: „Coś Was łączy? Zrób test na HIV”. Głównym celem przedsięwzięcia jest umożliwienie jak największemu gronu osób wykonania bezpłatnego i anonimowego testu diagnostycznego w kierunku HIV. Kampania zachęca do tego, by poznać swój status serologiczny – lepiej mieć świadomość ewentualnego zakażenia, niż żyć z HIV nie wiedząc o tym. Dzięki regularnie przyjmowanym lekom, osoby zakażone mogą podwyższyć komfort i jakość życia oraz posiadać zdrowe dzieci. Osoba, która wie, że jest zakażona HIV, ma szansę zadbać o zdrowie swoje i swoich bliskich.

My również zachęcamy do wykonania testu – bezpłatnie i anonimowo. W Białymstoku badanie można wykonać przy ul. Gen. J. Bema 2 lokal 010 i 011 w każdy poniedziałek i środę w godzinach od 15.00 do 17.30.

Org./NSz.

HIVtest