HistoriaKulturaMiasto i GminaWydarzenia

Uroczystości patriotyczno-religijne z okazji 161. rocznicy powstania styczniowego – relacja

W sobotę, 20 stycznia odbyła się XXVI Kawiarenka Historyczna w auli M-GCKiS. Podczas spotkania prezentowany był film „Śladami Powstania Styczniowego na Podlasiu” autorstwa Lidii Trojanowskiej. Po projekcji uczestnicy zostali zachęceni do dyskusji i wymiany refleksji na temat filmu oraz samego powstania.

Niedzielne obchody (21 stycznia) rozpoczęły się tradycyjnie mszą świętą w choroszczańskim kościele pw. św. Jana Chrzciciela i św. Szczepana Męczennika. Po mszy uroczystości przeniesiono na Miejsce Pamięci Narodowej, znane jako „Szubienica” przy ul. Kruszewskiej w Choroszczy.

Oficjalna ceremonia zaczęła się od podniesienia flagi narodowej na maszt i wspólnego odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego. Robert Wardziński, Burmistrz Choroszczy, wprowadził w tematykę spotkania na Szubienicy. Manifest Rządu Narodowego z 22 stycznia 1863 roku został odczytany przez Józefa Waczyńskiego z Towarzystwa Przyjaciół Choroszczy, a Apel Poległych poprowadził Piotr Waczyński, radny Rady Miejskiej w Choroszczy. Modlitwę Anioł Pański za poległych powstańców odśpiewał ks. hm dr Aleksander Dobroński, proboszcz parafii NMP Nieustającej Pomocy z Kozińc. Dzwon Wolności, pochodzący z kolekcji śp. Jana Adamskiego, rozbrzmiał 161 razy podczas wspólnego śpiewania. Następnie odbyło się uroczyste złożenie wieńców, kwiatów oraz zapalenie zniczy pamięci przy Pomniku Powstania Styczniowego. Obecni byli żołnierze z 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz 18. Pułku Rozpoznawczego, a także harcmistrzowie z ZHP – hm. Andrzej Bajkowski i ks. hm. Aleksander Dobroński wraz z harcerzami.

Na zakończenie odbyło się ognisko integracyjne, a uczestnikom podano pyszny bigos przygotowany przez Panie z Przedszkola Samorządowego im. Jana Pawła II w Choroszczy i podany przez Seniorki z Koła nr 15 w Choroszczy.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji wykonanej przez M-GCKiS w Choroszczy oraz Martę Śliwińską.