KulturaMiasto i GminaZdrowie

Kontynuacja projektu „Start po zdrowie” na rzecz seniorów Choroszczy

Otwarte spacery nordic walking, wyjazdy na basen, zajęcia fitness oraz otwarte spotkania z ekspertami z zakresu zdrowia  – choroszczańscy seniorzy już niebawem w sposób aktywny zadbają o swoje zdrowie. Gmina Choroszcz otrzymała dotację na działania sprzyjające aktywizacji w obszarze aktywności fizycznej i zdrowia publicznego seniorów.

Za sprawą konkursu pt.: „Współpraca z Podlaskimi Radami Seniorów” i dotacji w kwocie 23.500 zł, przyznanej przez Województwo Podlaskie, wszystkie zajęcia dla seniorów z Gminy Choroszcz będą zorganizowane bezpłatnie. Projekt koordynować będzie Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu, które przygotowało wniosek.

Projekt „Start po zdrowie na bis” skierowany jest do zróżnicowanej pod względem wieku, sprawności fizycznej oraz potrzeb grupy seniorów zamieszkujących Gminę Choroszcz, których przedstawicielem jest Rada Seniorów Gminy Choroszcz. Działania oferowane srebrnej społeczności w ramach „Startu po zdrowie na bis” to: cykl 12. integracyjnych spacerów nordic walking, 6 otwartych wykładów  z ekspertem z zakresu fizjoterapii i rehabilitacji, zajęcia zdrowy kręgosłup, spotkania relaksacyjne oraz wyjazdy na basen.

Liczymy na to, że projekt będzie stanowić wsparcie w rozwoju aktywności fizycznej osób starszych i będzie promocją zdrowego stylu życia. Nasza gmina oferuje szeroką gamę zajęć – głównie uczestnictwa w kulturze, ale jeśli chodzi o aktywność fizyczną, tej na rzecz seniorów nie ma za wiele – mówi Burmistrz Choroszczy Robert Wardziński. Mając na uwadze zgłaszane potrzeby po raz kolejny wystąpiliśmy wspólnie z naszym Centrum Kultury z wnioskiem o dotację, by właśnie te potrzeby zrealizować. Serdecznie zachęcam wszystkich naszych choroszczańskich seniorów do korzystania z tych bezpłatnych form aktywności – dodaje burmistrz.

Osoby w podeszłym wieku, często z uwagi na brak towarzystwa, czasu oraz kwestie finansowe nie podejmują regularnej aktywności fizycznej. Zorganizowane zajęcia sportowe dla seniorów to jeden ze sposobów, aby zachęcić osoby starsze do uprawiania sportu dostosowanego do ich zdrowia, potrzeb oraz możliwości. Regularne spotkania w gronie osób z tymi samymi dysfunkcjami i problemami społecznymi mogą mieć realny wpływ na szereg korzyści, począwszy od lepszego samopoczucia, lepszej kondycji, a na minimalizowaniu ryzyka chorób przewlekłych skończywszy. Projekt będzie pokazywał, w jaki sposób można sprawić by czas emerytury spędzać aktywnie, z korzyścią dla zdrowia i samopoczucia.

Szczegóły dotyczące realizacji projektu oraz informacje o zapisach na poszczególne zajęcia będą niebawem umieszczone na stronie www.kultura.choroszcz.pl 

foto: Krzysztof Duszyński UMWP