Kultura

Przewodnik po wioskach tematycznych Polski Wschodniej

Rozpoczął się okres letnich wyjazdów, a wraz z nim czas poszukiwania atrakcyjnych kierunków podróżniczych. Jeśli poszukujesz inspirujących zakątków, fascynujących historii, praktycznych wskazówek, nie musisz jechać daleko. Sięgnij po bezpłatny Przewodnik Turystyczny po trzynastu wioskach tematycznych Polski Wschodniej.

Na weekendowy wyjazd szczególnie polecamy Krypno z sąsiedniego powiatu, Borysówkę oraz Lipiny – trzy opisane w publikacji miejscowości z województwa podlaskiego. Jeżeli chcecie wiedzieć dlaczego, sięgnijcie po przewodnik. Odwiedzenie opisanych w nim miejscowości będzie nie tylko podróżą turystyczną, ale także wyprawą po przygodę, po przeżycie i po poznanie. Będzie można sięgnąć do korzeni naszej historii i kultury poprzez udział w różnorodnych warsztatach rękodzielniczych i kulinarnych nawiązujących do tradycyjnych prac gospodarskich. Chyba nie ma też lepszego sposobu, by wprowadzić dzieci w dorobek kulturalny naszego społeczeństwa.

Wieś to nie tylko miejsce, ale przede wszystkim to ludzie, którzy są otwarci, by dzielić się swoją wiedzą, kulturą, historiami. Ludzie, którym przodkowie przekazali swoje tradycje i wartości, by oni wnosząc swój zasób przekazali je kolejnym pokoleniom.

Uzupełnieniem wyjazdów, albo wstępem do nich, będą 2 monografie znajdujące się w materiałach „Tradycja i kultura regionu Polski Wschodniej a przedsiębiorczość na obszarach wiejskich” oraz „Różnice w postawach patriotycznych mieszkańców wsi tematycznych i pozostałych obszarów wiejskich”, które pomogą odkryć bogactwo kulturowe polskiej wsi, która choć się przeobraża, nadal pielęgnuje tradycyjne obyczaje i wartości.

Publikacja została dofinansowana w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą „Nauka dla Społeczeństwa” nr projektu NdS/536437/2021/2022, „Badanie oraz promowanie idei polskości i tradycji regionalnych w wioskach tematycznych Polski Wschodniej”.

Bezpłatny poradnik do pobrania: Przewodnik turystyczny po wioskach tematycznych Polski Wschodniej lub na stronie: https://iptr.pl/materialy-do-pobrania/

Fot. wyróżniające: Fot. 2.14. Kierunkowskazy przy punkcie obserwacyjnym orlika krzykliwego w Puszczy Białowieskiej. Fot. Natalia Korcz