EdukacjaHistoria

Kawiarenka historyczna związana z 80. rocznicą zakończenia bitwy o Monte Cassino

Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy zaprasza w piątek, 17 maja, o godz. 17.00 na kawiarenkę historyczną związaną z 80. rocznicą zakończenia bitwy o Monte Cassino.

Spotkanie rozpocznie się wstępem do wystawy plenerowej „Droga na Monte Cassino 1941-1944 w fotografii Ignacego Jaworowskiego”, wypożyczonej z Instytutu Pamięci Narodowej, Oddział w Białymstoku, która zostanie zaprezentowana na placu dr. Zygmunta Brodowicza przed siedzibą M-GCKiS.

Następnie w przestrzeni Centrum Kultury odbędzie się dyskusja z udziałem historyków-regionalistów: Józefa Waczyńskiego oraz Wojciecha Jana Cymbalisty. Podczas spotkania zostaną zaprezentowane sylwetki mieszkańców gminy Choroszcz, żołnierzy 2 Korpusu Polskiego i uczestników walk o Monte Cassino. To historie mieszkańców, którzy zostali przymusowo wywiezieni bądź w inny sposób znaleźli się na terytorium ZSRR, a następnie dołączyli do formującej się armii polskiej. Walki o Monte Cassino były dla Polaków najtrudniejszym i najbardziej krwawym zmaganiem alianckiej kampanii włoskiej. W zbliżającą się 80. rocznicę zakończenia bitwy z pewnością warto przybliżyć wydarzenia tamtych dni oraz tych, którzy brali w nich udział. Bitwa o Monte Cassino w historiografii jest uważana za fatalnie przemyślaną i wykonaną ze strony alianckiej. Jednak z polskiej perspektywy batalia ta jest nie tylko wskazaniem skali ofiarności i niezłomności żołnierza polskiego, ale też jest symbolem wszystkich Polaków walczących na frontach II wojny światowej poza granicami kraju.

Wystawa „Droga na Monte Cassino 1941-1944 w fotografii Ignacego Jaworowskiego”  będzie udostępniona do końca maja 2024 r.

 

 

Więcej informacji na stronie www.kultura.choroszcz.pl