Zmiana w dodatkowym świadczeniu emerytalnym dla sołtysa
Od 16 września świadczenie pieniężne z tytułu funkcji sołtysa będzie przyznawane na nowych zasadach. Zmiana ma na celu docenienie sołtysów za zaangażowanie w pracę społeczną i zasługi na rzecz społeczności lokalnej.
Według nowych przepisów, które wchodzą w życie 16 września 2024 roku uprawnienia do uzyskania specjalnego dodatku do emerytury dla sołtysów nabywane są po spełnieniu poniższych kryteriów:
– wymagane jest 7 latach pełnienia funkcji sołtysa, niezależnie czy była ona pełniona przed czy po 1990 r. (nie są jednak uprawnieni sołtysi, którzy pełnili funkcję wyłącznie w okresie PRL), nieistotna jest także liczba kadencji, na którą był wybrany,
– należy osiągnąć wiek uprawniający do przyznania świadczenia: kobiety 60 lat, mężczyźni 65 lat,
– wnioskodawca nie mógł być skazany prawomocnym wyrokiem za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe popełnione w związku z pełnieniem funkcji sołtysa.
Ułatwione zostało także postępowanie dowodowe, gdy wnioskodawca nie jest w stanie udokumentować wymaganego okresu pełnienia funkcji sołtysa. Po zmianach wystarczy poświadczenie 3 osób zamieszkujących w sołectwie w okresie, w którym wnioskodawca był sołtysem.
Od marca 2024 roku dodatkowe świadczenie emerytalne dla sołtysów wynosi 336,36 zł.
Na podst. mat. org. KRUS