Wydarzenia

Obchody 162. rocznicy wybuchu powstania styczniowego w Choroszczy

Burmistrz Choroszczy wraz ze współorganizatorami: Miejsko-Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy, Parafią Rzymskokatolicką p.w. św. Jana Chrzciciela i św. Szczepana Męczennika oraz Towarzystwem Przyjaciół Choroszczy zapraszają, aby w dniach 21-22 stycznia 2025 r. uczcić wspólnie 162. rocznicę wybuchu powstania styczniowego.

Już ponad czterdzieści lat w gminie Choroszcz obchodzi się rocznicę wybuchu powstania styczniowego. Pierwszy raz takie obchody zorganizowano w 1984 roku, a od tego czasu na wzgórzu zwanym „Szubienicą” wybudowano okazały pomnik ku czci powstańców styczniowych, którzy według miejscowego poddania mieli tam zostać straceni. Badania archiwalne wskazały, iż losy powstańców styczniowych pochodzących z Choroszczy oraz okolicznych majątków i wsi były bardziej złożone, a wyroki obejmowały zarówno stracenia, jak też zsyłki, przymusowe wcielenia do wojska carskiego czy konfiskaty majątku. Bohaterstwo powstańców zostało utrwalone nie tylko w budowie pomnika na „Szubienicy” oraz tablicy pamiątkowej na ulicy Zastawie I w Choroszczy, ale także w nazewnictwie ulic miasta.

W 162. rocznicę wybuchu powstania styczniowego chcielibyśmy przypomnieć o burzliwych wydarzeniach tamtej epoki w postaci XXX Kawiarenki Historycznej. Ponieważ w ciągu ubiegłego roku M-GCKiS, w ramach pozyskanego grantu z Biura „Niepodległa” przeprowadził liczne wydarzenia dotyczące powstania styczniowego w gminie Choroszcz, w przeddzień obecnej rocznicy w auli Centrum Kultury w Choroszczy odbędzie się pokaz filmy „Szwadron” w reżyserii Juliusza Machulskiego. W filmie występuje plejada polskich gwiazd kina i telewizji, m. in.: Radosław Pazura (jako porucznik Fiodor Jeremin), Janusz Gajos (jako rotmistrz Jan Dobrowolski), Jan Machulski, Franciszek Pieczka, Katarzyna Łochowska, Maciej Kozłowski. Mimo że fabuła filmu jest fikcją, film dobrze oddaje realia epoki, zaś wątek dramatyczny opiera się na zestawieniu postaw Jeremina – rosyjskiego szlachcica stopniowo rozumiejącego pozycję Polaków-powstańców, oraz Dobrowolskiego – Polaka w służbie carskiej, przedkładającego interes prywatny nad dobro narodu.

We środę, 22 stycznia, tradycyjnie już oficjalne obchody rocznicowe zostaną zapoczątkowane mszą świętą, która odbędzie się o g. 18:00 w choroszczańskim kościele pw. św. Jana Chrzciciela i św. Szczepana Męczennika. Po mszy uczestnicy złożą kwiaty i znicze pod pomnikiem powstańców na ulicy Zastawie I. Następnie główna część obchodów odbędzie się w Miejscu Pamięci Narodowej zwanym „Szubienicą” przy ul. Kruszewskiej w Choroszczy.
Spod Rynku 11 Listopada pod pomnik na Zastawiu a następnie pod „Szubienicę” będzie można dotrzeć bezpłatnym środkiem transportu udostępnionym przez Urząd Miejski w Choroszczy. Po zakończeniu uroczystości zapraszamy na tradycyjne już ognisko integracyjne.