Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w gminie Choroszcz
Gmina Choroszcz, Stowarzyszenie Pamięć i Tożsamość „Skała” oraz Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy zapraszają na uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Gminne obchody odbędą się 1 marca 2025 roku, tradycyjnie już o godz. 18.00.
Obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w dniu 1 marca (sobota) będą zorganizowane na cmentarzu w Izbiszczach, przed kwaterą żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego. Rozpoczną się one symbolicznym przejściem uczestników z pochodniami, następnie przemowę wygłosi prezes Stowarzyszenia Pamięć i Tożsamość „Skała, Grzegorz Krysiewicz. Zostanie odmówiona modlitwa w intencji obrońców naszej Ojczyzny, a na zakończenie przy mogiłach zostaną złożone kwiaty i znicze.
Z okazji tego święta, dnia 7 marca (piątek) w Szkole Podstawowej w Choroszczy odbędą się zawody strzeleckie. Turniej odbędzie się w trzech kategoriach: karabin do lat 13, karabin od lat 14, pistolet. Zapisy odbędą się na miejscu, od godz. 16.00, zaś zawody rozpoczną się o godz. 17.00.
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to polskie święto państwowe obchodzone od 2011 roku. Jego ideą jest upamiętnienie żołnierzy niepodległościowego i antykomunistycznego podziemia, którzy po zakończeniu II wojny światowej nie godzili się na radziecką okupację oraz narzuconą z zewnątrz instalację systemu komunistycznego w Polsce. Data dzienna, 1 marca, nawiązuje do daty wykonania w 1951 r. wyroków śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Ostatni „żołnierz wyklęty”, Józef Franczak, zginął w walce 21 października 1963 r.
Warto dodać, że 14 lutego br. po raz pierwszy odbyły się obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej. Święto to uchwalił Sejm RP w styczniu tego roku. Upamiętnia ono, zgodnie z treścią ustawy, członków „największej konspiracyjnej armii w podbitej przez Niemcy i Rosję Europie, armii, która jako zbrojne ramię Polskiego Państwa Podziemnego prowadziła bohaterską walkę o odzyskanie przez Rzeczpospolitą Polską suwerenności i niepodległości, a której żołnierze po II wojnie światowej byli prześladowani przez władze komunistyczne zależne od Związku Sowieckiego”.