NAZYWAM SIĘ MILIARD – cały świat tańczy i protestuje przeciwko przemocy wobec kobiet

Szacuje się, że w Polsce przemocy fizycznej i seksualnej doświadcza od 700 tysięcy do miliona kobiet. To niemal tyle, ile wynosi ludność całego województwa opolskiego. Przeciwstawmy się temu – tańcem!

80% kobiet i ponad 50% mężczyzn uważa, że molestowanie w przestrzeni publicznej stanowi poważny problem. Ofiarą fizycznych form molestowania seksualnego, takich jak: niechciane dotykanie, przytulanie jest niemal co trzecia kobieta powyżej 15. roku życia. Jednak aż 81% ofiar nigdy nie zgłosiło faktu molestowania policji, ani żadnym innym instytucjom, ponieważ obawiają się ponownej traumy, która wzmacniana jest przez nieufnych urzędników i funkcjonariuszy, którzy podważają wiarygodność ofiary. Co więcej, zachowania, które można zaklasyfikować jako molestowanie w przestrzeni publicznej, są w naszym społeczeństwie aprobowane kulturowo.

To właśnie problem molestowania kobiet i dziewcząt stał się motywem przewodnim tegorocznej akcji społecznej One Billion Rising, w Polsce funkcjonującej jako Nazywam się Miliard. Czym jest to wydarzenie? One Billion Rising to akt solidarności, który unaocznia kobietom powszechność ich walki i ich siłę, to także protest – odmowa akceptowania przemocy wobec kobiet i dziewcząt jako aktów zgodnych z koleją losu tej płci.

Kampania została zainicjowana w Stanach Zjednoczonych w 2011 roku jako odpowiedź na falę gwałtów, która miała miejsce w tym kraju. W 2013 roku, w Walentynki, akcję zorganizowano w 200 krajach na całym świecie, w tym również w Polsce – także w Białymstoku. Wspólnym mianownikiem akcji jest taniec. Dlaczego taniec? Ponieważ tańcząc, rządzimy swoim ciałem, to my mamy nad nim kontrolę. Organizatorzy akcji podkreślają ponadto, że wspólny taniec wyzwala energię.

Również i w tym roku Białystok przyłącza się do tego wydarzenia. Zapraszamy wszystkich do wspólnego tańca, w niedzielę o godz. 16.00, w galerii „Alfa”. Choreografia nie wymaga zdolności artystycznych, wystarczy odrobina chęci. Nagranie układu dostępne jest w linku:

https://www.youtube.com/watch?v=jQpttPZqOIw

Układ można ćwiczyć samemu, w domu, lub razem z białostockimi organizatorami – w piątek 12 lutego o godz. 18.00 w Studio Tańca „Feniks” przy ul. Poleskiej 85.

Więcej informacji na temat kampanii można uzyskać tutaj:

http://www.onebillionrising.org/ – oficjalna strona kampanii

http://www.feminoteka.pl/nazywamsiemiliard/ – polska strona kampanii

https://www.facebook.com/Nazywam-si%C4%99-Miliard-One-Billion-Rising-Bia%C5%82ystok-1411135282470818/ – One Billion Rising Białystok na Facebooku

Protestuj | Tańcz | Powstań przeciwko przemocy wobec dziewcząt i kobiet!

Org, NSz