Przedszkolaki dbają o zęby pod okiem specjalistów ze Szkoły Ochrony Zdrowia w Białymstoku

W środę 16 marca mieliśmy zaszczyt gościć w przedszkolu studentki z kierunku higienistka stomatologiczna ze Szkoły Policealnej nr 1 Ochrony Zdrowia w Białymstoku. Panie przyszły do nas aby porozmawiać o tym jak należy dbać o zęby. Zajęcia odbyły się dzięki współpracy naszej placówki z Urzędem Miejskim w Choroszczy.

Dzieciaki przyjęły wiadomość o wizycie pań ze stomatologii z ogromnym entuzjazmem. Na początku zajęć, kiedy panie się przedstawiały i rozkładały narzędzia znane z gabinetów stomatologicznych, widać było u przedszkolaków pewien niepokój i obawy. Jednak po chwili, kiedy panie dokładnie wyjaśniły co do czego służy i pozwoliły każdemu dziecku pobawić się przyniesionymi rekwizytami, dzieci ogarną prawdziwy entuzjazm. Przedszkolaki z ogromnym przejęciem badały przyniesione ząbki posługując się prawdziwymi narzędziami. Widać było ogromne zainteresowanie i zaangażowanie podczas wszystkich ćwiczeń. Dzieci zadawały mnóstwo pytań na które dostawały wyczerpujące odpowiedzi. I nagle ten dentysta w białym fartuchu przestał wydawać się już taki straszny, jak i narzędzia używane przez niego przestały wywoływać niepokój.

Oprócz możliwości poznania sprzętu stomatologicznego, dzieci odkrywały jak należy dbać o zęby: jakie jedzenie jest niezdrowe i sprzyja powstawaniu próchnicy, jak należy szczotkować zęby i dbać o nie, tak żeby wizyty w gabinecie stomatologicznym były czystą przyjemnością. Na koniec zajęć odbył się egzamin praktyczny z mycia ząbków – dzieci pod okiem pań higienistek szorowały swoje ząbki. Na koniec wszyscy razem zaśpiewaliśmy piosenkę o myciu ząbków.

Zajęcia przeprowadzone w bardzo profesjonalny sposób wywarły ogromne wrażenie na naszych przedszkolakach. Wyraźnie oswoiły one strach przed dentystą, gdyż do końca dnia dzieci bawiły się w leczenie ząbków wszystkich naszych misiów i lal. Założone cele zostały osiągnięte.

Serdecznie dziękujemy paniom higienistkom oraz ich opiekunce za przygotowanie tak ciekawych i pouczających zajęć i mamy nadzieję na dalsze kontynuowanie współpracy między naszymi placówkami.

Małgorzata Hubbell