HistoriaKulturaWydarzenia

Wielka wyprawa w Noc Muzeów – najlepsza tylko z M-GCKiS!

W piękny sobotni wieczór 20 maja dzięki dofinansowaniu Burmistrza Choroszczy spod Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy wyruszył wesoły autobus pełen mieszkańców miasteczka i okolic pragnących zobaczyć atrakcje Nocy Muzeów.

Bezpośrednio przed wyruszeniem do Białegostoku uczestnicy wyprawy oglądali wystawę fotograficzną „Perły Podlasia” autorstwa Pawła Tadejki. Nieco ponad trzydziestoosobowe grono reprezentujące pokolenia od najmłodszych po seniorów zostało wyposażone w pamiątkowe bilety i plan wyprawy opracowany przez Ewelinę Dzieszutę odbywającą w M-GCKiS staż Narodowego Centrum Kultury.

Każdy podróżnik mógł wybrać czy zwiedza muzea według własnego klucza czy wedle trasy przygotowanej przez instruktorów Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy. Grupy zorganizowane odwiedziły podziemia Pałacu Branickich z oryginalnym hypocaustem z XVIII/XIX w., Muzeum Historii Medycyny i Farmacji z licznymi wystawami tematycznymi ukazującymi m.in. laboratorium Marii Skłodowskiej-Curie i dawną aptekę oraz plenerową rekonstrukcję medycyny wojskowej. Na trasie choroszczańskich podróżników nie zabrakło zaprzyjaźnionego Muzeum Wojska w Białymstoku i Muzeum Podlaskiego oraz zwiedzania gmachu Uniwersytetu w Białymstoku – dawnego Domu Partii – wespół z Instytutem Historii i Nauk Politycznych. Dodatkowo część uczestników odwiedziła Muzeum Pamięci Sybiru, Piwnicę Lalek oraz wystawę „Magia radia” w Operze i Filharmonii Podlaskiej przy Odeskiej 1.

Na zakończenie, po czterech godzinach radosnej wędrówki, grupa szczęśliwie dotarła do Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy, współorganizującego przedsięwzięcie, które specjalnie na powitanie wędrowców jaśniało wielobarwną iluminacją. Wewnątrz czekał na wszystkich skarb ze Złotorii. Wyprawa w Noc Muzeów to jedna z innowacji turystycznych, jakich w tym roku Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy przygotuje więcej. Kolejne imprezy już wkrótce!

WJC