Instalacja Kultury: Żółtki na Pikniku Winnetou

16 września 2017 przy świetlicy OSP w Żółtkach swoje obozowisko rozstawili Indianie z plemienia Apaczów. Początkowo było ich trzech, ale po kilku godzinach wspaniałej zabawy każdy z przybyłych gości mógł poczuć się niczym wódz Winnetou z powieści Karola Maya. Na spotkaniu pojawił się dwukrotny mistrz świata w paralotniarstwie – Tomasz Kudaszewicz, który snuł opowieści o lataniu i wykonał pokazowy przelot. 

Dawno temu, przy świetlicy OSP w Żółtkach, odbył się piknik indiański, który zapamiętali mieszkańcy. Pomysł na stylizację wydarzenia mógł pochodzić od drogowskazu, który wskazuje na dwie miejscowości: Dzikie – Żółtki, choć nikt nie ma co do tego pewności. Podczas kwietniowego spotkania ze społecznością lokalną pracownicy Centrum Kultury usłyszeli o wydarzeniu sprzed lat i potrzebie edukacji kulturalnej wsi. Piknik miał na celu integrować społeczność, budować ich tożsamość, a także przybliżać kulturę Indian pięknie opisaną przez niemieckiego powieściopisarza.

Festyn zgromadził wielu mieszkańców Żółtek. Mogli oni nauczyć się strzelać z łuku, wymalować na twarzach plemienne maski, zrobić pióropusze. Odbył się szereg konkurencji, dzięki którym przybliżone zostały inne pozycje z kanonu literatury (np. naklejanie piegów Pana Kleksa),. Zapolowano na balony i wyłoniono nowego Winnetou z Żółtek! Nie mogło zabraknąć czytania fragmentów powieści „Winnetou” Karola Maya. Książki były dostępne przez czas trwania imprezy.

Wydawało się, że na niebie pojawił się nawet legendarny Thunderbird! Był to Tomasz Kudaszewicz, dwukrotny mistrz świata w paralotniarstwie i właściciel szkoły DRAGON, który wraz z kolegami przybył na piknik. Dzięki panom piknikowicze mogli rozsiąść się w fotelu lotniczym, zobaczyć rozstawione skrzydła paralotni, a także posłuchać ciekawych opowieści o lataniu. Warunki atmosferyczne sprzyjały, by wzbić się w powietrze i na pokaz lotniczy nie czekaliśmy długo. Po chwili z nieba spadły cukierki – efekt rytualnych tańców, a nad głowami spoglądającymi w niebo mistrz świata prezentował piruety i akrobacje. Szkoła paralotniarstwa DRAGON ufundowała nagrodę dla nowego Winnetou z Żółtek – przelot paralotnią, którą osobiście wręczył Tomasz Kudaszewicz!

W kulturze Indian dużą rolę odgrywa ogień. Nie mogło zabraknąć go i w Żółtkach: płonęło ognisko, przy którym zgromadzili się na rozmowach mieszkańcy wsi, a na zakończenie spotkania odbył się pokaz fireshow, który zachwycił gości oraz przysporzył niezapomnianych wrażeń. Każdy, kto był na pikniku bawił się doskonale, a mieszkańcy wsi zacieśnili więzi. Legendy o wodzu Winnetou z Żółtek i sobotnim popołudniu będą snuły się długimi latami!

Zadanie zostało zrealizowane w ramach działania Instalacja Kultury dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach projektu Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne 2017.


Nagrodę dla Winnetou, jaką jest przelot paralotnią ufundował dwukrotny mistrz świata w paralotniarstwie – Tomasz Kudaszewicz, właściciel DRAGON Szkoła Paralotniowa. Dziękujemy!

ORGANIZATORZY

patronat medialny

tekst: KG/M-GCKiS

fot: KG/M-GCKiS, Marek Sokół

wideo: Dragon Tomasz Kudaszewicz