KulturaMiasto i GminaWydarzenia

„Twórcy Niepodległej – 100-lecie odzyskania niepodległości”

Od piątku 05.10 w Miejsko-Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy można oglądać wystawę pt. „Twórcy Niepodległej” – przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej. MGCKiS w Choroszczy jest partnerem akcji, w której biorą udział 22 miasta/gminy/instytucje, tym bardziej nam miło, że możemy należeć do tak elitarnego grona.

Podczas wystawy będzie można zapoznać się z postaciami wybitnych Polaków, którzy walczyli i współtworzyli odrodzoną po 123 latach niewoli Polskę. Oglądając przygotowane grafiki można natrafić na postacie między innymi takie jak Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Jan Paderewski, Wincenty Witos, Ignacy Daszyński, Wojciech Korfanty – i zauważyć, że mimo dzielących ich wszelkich różnic ideowych, stawiali sobie za cel Polskę niepodległą. Przy czym reprezentowane przez nich obozy polityczne obierały różne drogi odzyskania wolności i w sposób odmienny sobie ową niepodległość wyobrażały, co idealnie ukazuje piękno prawdziwego patriotyzmu.

Wystawa została otwarta wernisażem, na którym prelekcję o przedstawionych postaciach wygłosił Józef Waczyński, co było nie lada atrakcją dla tłumnie zgromadzonej młodzieży. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji, a także zapraszamy to odwiedzania centrum w czasie jego pracy oraz zapraszamy na finisaż, który odbędzie się 9.11.2018 r. o godz. 19.00 – będzie to doskonała okazja do wymiany poglądów dla wszelkich miłośników historii, a także podsumowania obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości.

Serdecznie zapraszamy