KulturaMiasto i GminaWydarzenia

„Gardenia” – spektakl o trudnym problemie już za nami

W czwartek 25 października Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy odwiedził teatr Stowarzyszenia Kółko i Krzyżyk ze spektaklem pt. „Gardenia”, działają w nim osoby mające wieloletnią praktykę na rynku teatralnym. Spektakl odbył się w ramach programu Teatr Polska.

Cztery kobiety w poszukiwaniu szczęścia. Konspiratorka państwa podziemnego, handlarka, życiowa oferma i biały kołnierzyk. Historia pewnej krakowskiej rodziny, a zarazem zbiorowy portret – Polki z butelką wódki, Polki w podróży służbowej, Polki na skraju załamania nerwowego, Polki zakochanej. Uniwersalna opowieść o życiu w zaklętym kręgu uzależnień przekazywanych w sztafecie pokoleń. Czy można przed tym uciec? Czy którejś z bohaterek się to uda?
Spektakl opowiada o problemie, który może dotknąć lub już dotyka wielu widzów. Jest kierowany zarówno do osób młodszych, bez względu na status społeczny czy zawodowy. Tzw. HFA (High-Functioning Alcoholic) to często kobiety sukcesu, prawniczki, lekarki. W ukryciu popijają zarówno gospodynie domowe, jak i celebrytki.
Przedstawienie ma częściowo charakter profilaktyczny, a nawet terapeutyczny. Stawiamy pytania o „dziedziczenie” alkoholizmu i zachowań psychopatologicznych, a przede wszystkim o stereotyp Matki – Polki. Jak zmienia się ten wizerunek, kiedy na jaw wychodzą słabości i traumy? Jak „przepracować” poczucie winy czy odrzucenia?

W rolach głównych wystąpiły: Aneta Todorczuk-Perchuć (Kobieta I), Agnieszka Przepiórska (Kobieta II), Magdalena Górska (Kobieta III), Hanna Konarowska (Kobieta IV). Autorką sztuki jest Elżbieta Chowaniec, wyreżyserował ją Wojciech Urbański, za scenografię odpowiedzialny jest Wojciech Urbański, muzyka: Natalia Babińska, światło: Paulina Góral.

Spektakl wywarł ogromne wrażenie na widzach, którzy po brzegi wypełnili całą salę. Z problemem przedstawionym w sztuce zmaga się wiele osób, jednak nie każdy ma odwagę się do tego przyznać, przed innymi, ale może przede wszystkim przed samym sobą.

Po przedstawieniu odbyły się warsztaty ze znaną w całej Polsce terapeutką Ewą Woydyłło-Osiatyńską – doktor psychologii i terapeuta uzależnień, autorką książek m.in.: Wybieram wolność, czyli rzecz o wyzwalaniu się z uzależnień, Zaproszenie do życia, Podnieś głowę: Buty szczęścia, Sekrety kobiet, My – rodzice dorosłych dzieci, W zgodzie ze sobą, Rak duszy, O alkoholizmie, Poprawka z matury. Spopularyzowała w Polsce leczenie oparte na modelu Minnesota, bazującego na filozofii Anonimowych Alkoholików.

Całość z pewnością na długo zapadnie w pamięć, a mamy nadzieję, że wielu uświadomi sobie główny problem i zacznie od pierwszych kroków na drodze do pozytywnych zmian.

Spektakl odbył się ramach akcji Teatr Polska, w którym Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy uczestniczy od długiego czasu.