Wydarzenia

Wspomnienia z wakacji – relacja z letnich zajęć dla dzieci

Wakacje to wspaniały okres. Zwłaszcza dla dzieci. Jest to czas na rozwinięcie swoich zainteresowań, zawarcie nowych znajomości, przyjaźni oraz przede wszystkim na zabawę. W duchu tej myśli Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu zorganizowało jak co roku tygodniowe letnie zajęcia dla dzieci.

Pierwszego dnia w auli M-GCKiS dzieci poprzez zabawę w bingo, zajęcia plastyczno- ceramiczne oraz taniec i wybijanie rytmu na bębnie (pod okiem wykwalifikowanej instruktorki) mogły wzajemnie się poznać i pogrupować w sympatyczne drużyny. Powstały: Pomarańczki, Zielone Jabłuszka, Polska Biało-Czerwoni, Żółte Żółwie Ninja oraz Błękitne Szóstki.

Po przełamaniu pierwszych lodów przyszedł czas na pełne wrażeń trzy dni wyjazdowe. Dzieci odwiedziły Sokolarnię w Muzeum Wsi Podlaskiej. W niej mogły posłuchać o życiu ptaków oraz popodziwiać z bliska sokoły, imponujących rozmiarów orła oraz przesympatyczną sowę, która dawała popis swoich umiejętności lotniczych i przelatując nad głowami przysparzała wszystkim dreszczyku emocji i masę radości. Na pokazie, ku uciesze opiekunów ptaków, padło ze strony dzieci mnóstwo pytań dotyczących życia i biologii tych wspaniałych skrzydlatych zwierząt. Ponadto dzieci zwiedziły muzeum, a w czasie wolnym mogły oddać się zabawie w parku zabaw. Tego dnia nie obyło się też bez pieczenia kiełbasek na ognisku oraz zwiedzenia nowoczesnego Stadionu Miejskiego w Białymstoku. Rozentuzjazmowane dzieci z wypiekami na twarzach przemierzały poszczególne strefy i pomieszczenia stadionu: boisko, szatnię dla piłkarzy, salę rozgrzewek i inne arkana najdroższego obiektu sportowego Podlasia.

Następnego dnia autokar zabrał wszystkich uczestników do Supraśla na warsztaty w Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa w Supraślu. Można było tam wykonać odbitkę na replice prasy drukarskiej Gutenberga, a także stworzyć swoją własną kartkę papieru. Z kolei w Muzeum Ikon mali uczestnicy mogli wejść w tajemniczy świat bajecznie kolorowych ikon i stworzyć własne prace pod kierunkiem instruktorek placówki.

Czwarty dzień przyniósł również wiele radości. Uczestnicy udali się do kina na film animowany pt. „W głowie się nie mieści” w 3D oraz do wyczekiwanego przez dzieci Parku Wodnego Tropikana, w którym korzystały pod nadzorem opiekunów i ratowników z basenu, ze zjeżdżalni, jaskini śnieżno-lodowej, jacuzzi, sauny i in.

Ostatni dzień na orliku również był pełen ruchu. Królowały zabawy i gry. Odbył się mecz piłki nożnej i zawody na najszybsze okrężnie boiska, pokonanie toru przeszkód, celności strzału do bramki oraz przeciąganie liny. Tym, którzy nie mieli ochoty na wzięcie udziału, w którymś z zawodów zostały przygotowane gry i zabawki tj.: skakanki, koła hula hop, różnej wielkości piłki, bańki mydlane. Na koniec zajęć każdy uczestnik otrzymał pamiątki. Odbitkę grupowej fotografii wraz z dyplomem, do którego można było zebrać podpisy kolegów i koleżanek z zajęć oraz własnoręcznie wykonane pierwszego dnia medale z gliny, które po wyschnięciu i wypaleniu w piecu ceramicznym stały się trwałe i możne je było śmiało nosić na szyi.
Na następny bogaty w wydarzenia blok zajęciowy Centrum zaprasza w czasie ferii zimowych, zapisy od początku stycznia. A wszystkich zainteresowanych zajęciami stałymi w M-GCKiS zapraszamy we wrześniu!

Tekst i fot. E.Kosakowska