EdukacjaKulturaMiasto i GminaWydarzenia

Świętowaliśmy z Choroszczą w Choroszczy

Jubileuszowe 40. Dni Choroszczy już na nami. Były świętem choroszczan – lokalnej społeczności: mieszkańców, współpracujących ze sobą instytucji i organizacji, gości, sympatyków i miłośników grodu nad Horodnianką. Choroszcz to wielki potencjał i różnorodność, a 40. Dni Choroszczy walory te wspaniale ukazały. Było zabawnie i zabawowo, ale też poważnie i refleksyjnie, kreatywnie i edukacyjnie. Jubileuszowe 40. Dni Choroszczy zaoferowały otwartą przestrzeń do wyrażenia się wspólnoty, która miała szansę doświadczyć siebie, dotykając muzyki, teatru, sztuki oraz sportu.

Podczas przedłużonego weekendu, bo trwającego od 16 do 19 czerwca 2022 roku, każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Czwartek otworzył 40. Dni Choroszczy dostojnym Świętem Bożego Ciała, które transmitowane przez główne kanały Telewizji Publicznej, pozwoliło pokazać Choroszcz szerokiej skali odbiorcom: Polakom zarówno w kraju, jak i za granicą.

Piątek zogniskował się na lokalności – w niezwykle barwnym i naprawdę pięknym stylu: skupił się na miejscowej historii, dobrym kinie i znakomitej muzyce. Odbyło się to za sprawą spotkania autorskiego z Grzegorzem Krysiewiczem – pasjonatem lokalnych historii, których część – szczególnie mu bliska, bo kruszewska – została zaklęta w najnowszej publikacji pt.: „Moje Kruszewo”. Podczas spotkania, Burmistrz Choroszczy Robert Wardziński, na ręce Dyrektor Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Sportu – Izabeli Dąbrowskiej, przekazał symboliczny klucz do wrót miasta; przede wszystkim jednak – do wrót kultury. W tym samym czasie na strzelnicy w Szkole Podstawowej trwał Turniej Strzelecki o Puchar Burmistrza Choroszczy. Wieczorem z kolei, mieszkańców miasta w klimat przedwojennych historii Podlasia, wprowadziła „Czarna Dama” – fabularny obraz stworzony w stylistyce kina noir. W spotkaniu udział wzięli też jej twórcy, m.in. reżyser – Krzysztof Szubzda oraz wykonawcy muzyki: Katarzyna Garłukiewicz i Maciej Snitkowski, którzy prócz rozmowy, zaczarowali publiczność swoim energetycznym śpiewem. „Czarna Dama”, zaprezentowana w zaciemnionej auli M-GCKiS była doskonałym podsumowaniem pierwszego dnia urodzin 40.Dni Choroszczy.

Kolejny dzień wspólnego świętowania – sobota 18 czerwca – rozpoczęła się Rodzinnymi Zawodami Wędkarskimi o Puchar Burmistrza Choroszczy, zorganizowanymi oczywiście na „Kominowym Bajorze” w Choroszczy, pod auspicjami Koła PZW „Amur”. Sobotni poranek wypełnił się również Otwartym Turniejem Szachowym o Puchar Burmistrza Choroszczy. Do rywalizacji stanęło kilkadziesiąt osób, co ważne – nie tylko z Choroszczy. Najstarszy uczestnik urodził się w 1937 roku, zaś najmłodsza uczestniczka – w 2016! Zawodnicy tego dnia mogli się zmierzyć nie tylko klasycznymi figurami, ale również pojawiły się wielkoformatowe szachy, które wzbudziły niemałą sensację; najważniejsze jednak, że będą z nich korzystać nie tylko uczestnicy zajęć szachowych w M-GCKiS, lecz również inni mieszkańcy. Na sympatyków podróży w sobotę czekała również wycieczka po Gminie Choroszcz; przewodnikiem był Józef Waczyński – Prezes Towarzystwa Przyjaciół Choroszczy, który uczestnikom pokazał ciekawostki lokalnej historii takich miejsc, jak: „Szubienica”, „Babia Góra”, czy „Zerwany Most” i wiele innych. Podsumowaniem było wspólne ognisko zorganizowane przy Wieży w Kruszewie. Jak na prawdziwe święto i sobotni wieczór przystało, podczas 40. Dni Choroszczy nie zabrakło wspólnej zabawy. Miejską potańcówkę poprzedził występ choroszczańskich „Rytmów Czasu”. Zaś do tańca, jak za dawnych lat w Choroszczy bywało, absolutnie na żywo polskie i zagraniczne przeboje zagrała „Taka Paka”. Było gwarnie i radośnie: pojawiły się kółeczka, pociągi, korowody, duety, a także taneczni soliści; wszystkim tego dnia do szczęścia była potrzebna tylko dobra muzyka – a takiej tego wieczoru zdecydowanie nie zabrakło! Nie zabrakło również hitu imprez „40” – „Czterdzieści lat minęło…”, który otworzył wspólną miejską zabawę. Towarzyszyły jej animacje i stoiska przygotowane przez choroszczańskich seniorów w ramach festynu „Posmakuj Polski i Ukrainy”.

Niedziela 40. Dni Choroszczy wypełniona była sportową rywalizacją oraz dużą dawką animacji dla dzieci. Rozpoczęła się meczem pokazowym drużyn dziecięco-młodzieżowych Lambady Girls i Narwi Choroszcz. Tuż po meczu, na placu zabaw za Centrum Kultury, swoją premierę miało podlaskie wydanie „Gazety Dzieci”. Premiera gazety, połączona z piknikiem, zgromadziła przedstawicieli redakcji z Warszawy, Krynek i Szudziałowa. Radości z samego pikniku, a przede wszystkim z rozpakowywania paczki ze świeżą prasą, było co nie miara! W tym samym miejscu, Teatr Małe Mi pokazał „Księżycowe Opowieści”. W Choroszczy komfort oglądania był jedyny w swoim rodzaju: spektakl można było oglądać z perspektywy leżaka czy też piknikowego koca. Z kolei w Muzeum Wnętrz Pałacowych – w Letniej Rezydencji Branickich w samo południe odbył się koncert kameralny „Cztery pory roku” Antonio Vivaldiego, z cyklu muzyki barokowej Capella Braniciana. W tym samym czasie na placu Brodowicza ruszył Piknik Rodzinny – pełen atrakcji plastycznych, teatralnych, a także ekologicznych. Tego dnia w Choroszczy został zapoczątkowany również projekt pikTOgraMY koordynowany przez Podlaski Instytut Kultury; w ramach którego dzieci budowały domki dla owadów, obejrzały wspomniany wcześniej spektakl „Księżycowe opowieści” oraz „Brzydkie Kaczątko” zaprezentowane przez Teatr Czrevo.

Swoją ofertę edukacyjną przedstawiły również: Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej, Narwiański Park Krajobrazowy oraz Lasy Państwowe – Nadleśnictwo Dojlidy. O edukację ekologiczną uczestników pikniku zadbała ANIMA oraz firma Koma. Na placu Brodowicza pojawiły się na powrót plenerowe szachy, w strefie plastycznej można było samodzielnie ozdobić torbę, stworzyć własny obraz przy sztalugach czy wspólnie utkać choroszczański mega-kilim. Edukowała również Ochotnicza Straż Pożarna, a dodatkowo uprzyjemniła czas wszystkim rozstawiając kurtynę wodną, pod którą można było się schłodzić. W międzyczasie wszyscy chętni mogli wziąć udział w rodzinnej Grze Miejskiej przygotowanej przez portal „Choroszcz Miniona” – uczestnicy chętnie zgłaszały się po plansze, aby zwiedzając Choroszcz, zostać najlepszym detektywem i odgadnąć wszystkie charakterystyczne fragmenty miasta i zwyciężyć.

Zwieńczeniem Jubileuszowych 40. Dni Choroszczy były dwa równolegle odbywające się wydarzenia: mecz, organizowany w ramach Ligi Gminnej, w którym w szranki stanęły drużyny LZS Korony Choroszcz i YellowCity Żółtki, zaś na Błoniach Jana Pawła II obywał się koncert Scholi Adonai wraz z zespołem. Wydarzenie, podobnie jak każde oferowane w ramach 40. Dni Choroszczy, zgromadziło wielu zainteresowanych i zaangażowanych uczestników.

 

 

Tekst: M-GCKiS/UM

Zdjęcia: Joanna Krukowska, Paulina Krysiewicz