KulturaMiasto i Gmina

Święto Seniorów Gminy Choroszcz

Blisko 100 osób: członkowie Koła Emerytów, Rencistów i Inwalidów nr 15 z Choroszczy, zaproszeni goście, na czele z Burmistrzem Choroszczy Robertem Wardzińskim, Prezesem Podlaskiego Oddziału Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Białymstoku – Janem Kalinowskim, przedstawicielami instytucji i organizacji gminnych, w tym miejscowych organizacji senioralnych, dzieci z lokalnego przedszkola i szkoły, podopiecznymi choroszczańskimi DPS-u – tak liczne grono w środę 25 października br. wspólnie świętowało Dzień Seniora w Gminie Choroszcz.

Nad całością czuwała Prezes Koła Emerytów, Rencistów i Inwalidów nr 15 z Choroszczy – Irena Kosakowska Kalata, która, rozpoczynając uroczystość, powitała zaproszonych gości, wśród których znaleźli się: Burmistrz Choroszczy Robert Wardziński wraz z Małżonką Katarzyną Wardzińską, Prezes Podlaskiego Oddziału Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Białymstoku – Jan Kalinowski, Dyrektor M-GCKiS w Choroszczy – Izabela Dąbrowska, Zastępca Dyrektora Domu Pomocy Społecznej „Trzy Dęby” w Choroszczy – Grzegorz Popko, Panie Dyrektor: Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Choroszczy – Ewa Zawistowska oraz Przedszkola Samorządowego im. Jana Pawła II w Choroszczy – Bożena Lenczewska, Dyrektor Centrum Usług Wspólnych – Andrzej Winnicki, Andrzej Świderski – Przewodniczący Rady Seniorów Gminy Choroszcz, Józef Waczyński – Prezes Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Choroszczy, jak również Zespół Folklorystyczny „Klepaczanki”.

Choroszczański Dzień Seniora, jak co roku – wielopokoleniowy, gościł miejscowe przedszkolaczki, które ochoczo i radośnie wystąpiły przed publicznością, prezentując zabawne wiersze i piosenki o seniorach, a także przepięknie tańcząc. Zgromadzeni seniorzy każdy z elementów występu w bogatym programie, gromko oklaskiwali, żywiołowo na nie reagując. Uczniowie szkoły z kolei, już w nieco poważniejszym, ale cały czas serdecznym repertuarze, również rozprawiali o seniorach, dziękując za ich obecność i życząc wielu lat w zdrowiu. Ogromne wrażenie na widzach zrobiły tańczące małe baletnice, tancerki tańców ludowych i współczesnych, które wykonały solowe prezentacje. Widzowie podziwiali ich wytrzymałość, gibkość i odwagę sceniczną. Z dużym wzruszeniem przyjęli, przygotowane przez uczniów, życzenia na Dzień Seniora, wykonane w postaci kolorowych słoneczników. Na scenie zaprezentowali się podopieczni Domu Pomocy Społecznej „Trzy Dęby” w Choroszczy, którzy rozśmieszyli seniorów skeczem pt.: „Badanie słuchu”, a następnie zaprosili do wspólnego biesiadowania przy popularnych piosenkach. Cały bogaty program wzbudził radość i zadowolenie srebrnych Mieszkańców Gminy Choroszcz, podkreślając ich święto, ukazując również jaką wartość ma wspólne bycie obok siebie, po prostu – wyjście z domu i cieszenie się wzajemną obecnością.

Święto Seniorów z Choroszczy było też okazją do uhonorowania osób zaangażowanych w prace Koła. Złote odznaki Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów trafiły do Roberta Wardzińskiego Burmistrza Choroszczy, Izabeli Dąbrowskiej – dyrektor M-GCKiS w Choroszczy, Urszuli Glińskiej i Izabeli Oniszczuk z Urzędu Miejskiego w Choroszczy. Specjalne podziękowania z Gminy Choroszcz – za „za niebywałe zaangażowanie, poświęcenie i oddanie pracy na rzecz Srebrnych Mieszkańców Gminy Choroszcz”, za bezinteresowne stawiennictwo, za uśmiech i niezawodność – trafiły do członków Koła: Wandy Bobrowskiej i Marka Werpachowskiego, jak również do Zarządu i całego Koła. Specjalne dyplomy uznania PZRiI trafiły do: Krystyny Tyborowskiej i Teresy Wasilewskiej. Burmistrz Choroszczy, elegancko podkreślił obecność na Święcie Seniorów dwóch nestorek Gminy Choroszcz, zacnych 90-latek, Pań: Reginy Krysiewicz i Ireny Kołodko.

Podczas uroczystości przeprowadzona została kwesta na rzecz Fundacji Pomóż Im – Hospicjum dla dzieci. Zostało zebranych 1050,70 zł i 70 c. Gratulujemy!

Choroszczańscy seniorzy uczynili też gest dobroczynności wobec potrzebujących odwiedzających białostocką Jadłodzielnię i z nią podzielili się przygotowanym na swoje święto posiłkiem.

Święto Seniorów w Gminie Choroszcz było doskonałą okazją do ujrzenia jak aktywnym, zaangażowanym i ciekawym życia oraz nowych doświadczeń jest szerokie grono seniorów w Gminie Choroszcz. Przyjemnie i budująco jest widzieć zadowolonych dojrzałych ludzi, którzy z radością goszczą młodsze pokolenia, cieszą się na ich widok i doceniają ich, nawet najmniejszy, trud. Razem z kolei, potrafią mile spędzać czas, kreując wciąż ubogacające aktywności, które integrują srebrną społeczność. Życzymy, by ta postawa była trwałym i zasilającym ich elementem.

 

Tekst: UM w Choroszcz/Fot. M-GCKiS