Edukacja

Śladem choroszczańskich Żydów – gimnazjaliści porządkowali kirkut

Uczniowie klasy III a Publicznego Gimnazjum im. Ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Choroszczy pod kierunkiem pań Anny Kozłowskiej i Ewy Zalewskiej w ubiegłym roku szkolnym przystąpili do programu „Ślady przeszłości – młodzież adoptuje zabytki”. Postanowili ocalić od zapomnienia i zniszczenia cmentarz żydowski. Choroszczańscy gimnazjaliści „adoptowali” kirkut i zobowiązali się regularnie go odwiedzać i porządkować, aby macewy mogły podziwiać kolejne pokolenia.
Kirkut położony tuż za miasteczkiem przy drodze do Łysek jest dziś jedną z nielicznych pamiątek świadczących o bytność wyznawców judaizmu w Choroszczy. Popadł on w zapomnienie i ruinę ponieważ nie ma już ludzi, którzy dawniej grzebali na nim swoich zmarłych, ani ich potomków. Miejscowi Żydzi zgodnie żyli i współdziałali z mieszkańcami miasta do czasów II wojny światowej.
W 1942 roku choroszczańscy Żydzi zostali przesiedleni do getta w Białymstoku. Stamtąd w 1943 roku wysłano ich na śmierć do niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady w Treblince.
Gimnazjaliści pod opieką pań Anny Kozłowskiej i Ewy Zalewskiej już po raz kolejny wybrali się w dniu 17 maja 2016 roku na cmentarz żydowski w Choroszczy, gdzie z zapałem i energią zabrali się do porządkowania kirkutu. Uczniowie przez kilka godzin wytrwale przycinali sekatorami krzewy i wysoką roślinność, która rozrosła się w najbliższym sąsiedztwie macew. Wynosili połamana gałęzie i konary zalegające na nagrobkach. Oczyścili również tablice i płyty z liści i mchu. Gimnazjaliści położyli na uporządkowanych grobach kamyki, aby w ten sposób okazać zmarłym pamięć i szacunek.
Młodzież wykonała prace porządkowe z dużym zaangażowaniem i starannością. Wykazała się także zainteresowaniem dziedzictwem kulturowym regionu, historią naszego miasta i cmentarza.
Podczas prac porządkowych uczniów spotkała miła niespodzianka. Na choroszczański kirkut przybyła pani Lucy Lisowska – prezes Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska – Izrael, przedstawicielka Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie na Białystok i województwo podlaskie, która od lat podejmuje starania na rzecz zachowania materialnego i kulturalnego dziedzictwa Żydów na Podlasiu. Pani Lisowska bardzo serdecznie podziękowała młodzieży i opiekunkom za zaangażowanie w kształtowanie postawy szacunku i tolerancji dla ludzi różnych wyznań, rozwijanie idei wolontariatu oraz prace na rzecz ochrony dziedzictwa choroszczańskich Żydów.

Anna Kozłowska