Kultura

Spotkanie przyjaciół kultury

W piątkowy wieczór 16 grudnia w Miejsko-Gminnym Centrum Kultury i Sportu odbyło się doroczne spotkanie opłatkowe twórców i przyjaciół kultury. Przemysław Waczyński dyrektor Centrum serdecznie przywitał wszystkich licznie zgromadzonych gości reprezentujących dziesiątki miejscowości, profesji i pasji, a których łączy troska o rozwój kultury. Wieczór poprowadził Wojciech Cymbalisty.

Z pięknym zestawem pastorałek przybył zespół Klepaczanki od 31 lat z powodzeniem i sukcesami reprezentujący tradycyjną, bogatą kulturę znad Horodnianki w kraju i za granicą.

Obok występów wokalnych słuchacze nagradzali gromkimi brawami instrumentalistów. Klasę pianina Michała Szymczuka wspaniale reprezentowały: Marysia Raczkowska, Luiza Sawicka i Maja Łazarska. Muzyka jest uniwersalnym językiem łączącym ludzi, miejscowości i pokolenia oraz piętnaście osób w zespół gitarowo-akordeonowym pod kierunkiem Giennadija Szemieta. Wystąpili akordeoniści: Aleksandra Dobrogowska, Anna Kulikowska, Mateusz Buraczewski, Baltazar Warniello oraz gitarzyści: Klaudia Szulborska, Mirosław Auchimik, Przemek Adamski, Oliwier Kuć, Michalina Jarocka, Maja Małachowska, Andrzej Surmacza, Szymon Rogalewski, Jula Szubzda, Szymon Płocki i Jędrzej Walendzik. Aleksandra Dobrogowska na zakończenie recitalu zespołu zaśpiewała „Zimową piosenkę”.

Obok klas instrumentalnych w Centrum już od 13 lat działa zespół wokalny pod kierunkiem Jerzego Tomzika. Tym razem melomani usłyszeli utalentowane adeptki Rytmów Czasu śpiewające bardzo czysto kolędy.

Nie byłoby tylu imprez w Centrum skierowanych do tak licznej rzeszy odbiorców i możliwych do zorganizowania w tak krótkim czasie, gdyby nie poświęcenie wolontariuszy. Przemysław Waczyński dyrektor Centrum złożył oficjalne podziękowanie i wręczył upominki dla Karoliny Gromadeckiej i Pawła Baradyna od lat pracujących na rzecz kultury przy wielu imprezach i systematycznie opiekujących się Klubem Gier Planszowych.

Z autorskim zestawem kolęd na scenę Centrum przybył zespół Nervovoohoży. Rockowa i oryginalna nuta bez wątpienia zyskała uznanie wśród słuchaczy – w tym zuchów z I Choroszczańskiej Zuchowej Gromady Obronnej „Skarby Ziem” oraz I Cho-roszczańskiej Drużyny Harcerskiej „Solum” im. Elżbiety Zawackiej ps. „Zo”. W części finałowej koncertu Chór Kameralny zaprezentował kolędy z debiutanckiej płyty „Wielka Boska moc”. Tego wieczoru dyrygentem zespołu był Łukasz Olechno dzielnie zastępujący Małgorzatę Olechno.

Po koncercie zebrani otrzymali serdeczne życzenia od Roberta Wardzińskiego burmistrza Choroszczy, Przemysława Waczyńskiego dyrektora Centrum i od ks. Sebastiana Suma, który ponadto odczytał Ewangelię wg św. Łukasza o narodzeniu Jezusa i wygłosił słowo duszpasterskie.

Po przełamaniu się opłatkiem i złożeniu życzeń na wszystkich uczestniczących w tym niezwykłym wieczorze czekał poczęstunek nawiązujący do wigilijnych potraw oraz wystawa fotograficzna „Rok 2016 w M-GCKiS w Choroszczy”, której kuratorem jest instruktorka Karolina Gołębiewska. Wystawę można oglądać do połowy stycznia 2017 w galerii Centrum, a kolejny taki wieczór przyjaciół kultury w Choroszczy już za niecały rok.

WJC, fot KG / M-GCKiS