Wydarzenia

Wielkie sprzątanie w niewielkim Turczynie

Turczyn to mała miejscowość zlokalizowana na krańcach gminy Choroszcz, pięknie położona wśród lasów, w pradolinie rzeki Horodnianki. Do niedawna wydawało się, że została zapomniana przez Boga i ludzi, ale postanowiła przypomnieć o sobie i od 1 stycznia 2016 roku, dzięki staraniom mieszkańców i przychylności Burmistrza i choroskiej Rady Miejskiej, awansowała do rangi sołectwa.
W tym krótkim czasie udało się doprowadzić do wymiany nieczynnych dotąd hydrantów, „wyprostować” i naprawić odcinek miejscowej drogi, a co najważniejsze – w tym roku planowany jest do utwardzenia ok. 200-metrowy odcinek drogi powiatowej, przebiegający przez wieś.
Dla poprawienia estetyki i wyglądu miejscowości, mieszkańcy postanowili przywitać wiosnę wspólną inicjatywą – organizując wielkie sprzątanie Turczyna. Akcja odbyła się 16 kwietnia br. i została przeprowadzana we współpracy z Urzędem Miejskim w Choroszczy. Dzięki inicjatywie mieszkańcy liczą na to, że solidarnie pozbędą się wieloletnich zaniedbań w swojej okolicy, ale akcja miała też na celu integrację małej społeczności, wyrobienie w mieszkańcach, zarówno u dorosłych, jak i dzieci – poczucia codziennej odpowiedzialności za „małą ojczyznę”, w której mieszkają. Chcemy, by akcja ta stała się coroczną tradycją – mówią turczynianie, i wierzą: że inni ludzie – goście odwiedzający Turczyn, a także codziennie przemierzający turczyńskie lasy na spacerach czy podczas zabaw ze swymi pupilami, poczują się odpowiedzialni za ten teren i zaprzestaną zaśmiecania go. Wspólna praca wielkiego sprzątania została uwieńczona ogniskiem dla wszystkich mieszkańców i zaprzyjaźnionych osób.
Przy współpracy z Urzędem Miejskim w Choroszczy, Stowarzyszeniem „OKOLICA”, Nadleśnictwem Dojlidy mieszkańcy mają nadzieję na realizację wielu pomysłów edukacyjnych i aktywizujących lokalną społeczność.

Jacek Czaczkowski
Sołtys Turczyna