Wydarzenia

Kwiecień miesiącem porządków wiosennych

Wraz z początkiem wiosny w kwietniu i maju przychodzi czas na porządkowanie posesji, ulic placów i lasów po zimowej aurze. Kwiecień jest miesiącem, w którym 22 dnia tego miesiąca obchodzimy Światowy Dzień Ziemi. Także w naszej gminie widać społeczne akcje wiosennych porządków.

16 kwietnia Wielkie Sprzątanie odbyło się w nowo powstałym sołectwie Turczyn, tydzień później – 23 kwietnia w Kolonii Dzikie. Jednak o ile właściciele prywatnych posesji dbają o porządek na swoich działkach, albo – tak jak w przypadku Turczyna czy Kolonii Dzikie – swojej najbliższej okolicy, nie wszyscy mieszkańcy naszej gminy z jednakową troską opiekują się terenami „niczyimi”; niczyimi, a jednak naszymi wspólnymi, np. parkami, ulicami, trawnikami, lasami czy zagajnikami. Zresztą, z dzikimi wysypiskami odpadów na terenie naszej gminy mamy kłopot od lat.

Trzeba przyznać, że wiele się w tej kwestii zmienia na lepsze, ale wiele też jeszcze nauki przed nami. Przykładem jest choćby ostatnia interwencja jednego z zainteresowanych czystością naszej gminy, który zwrócił uwagę na stan cmentarza jeńców sowieckich w Żółtkach. Zaniepokoiliśmy się, że teren nekropolii jest bardzo zaniedbany i zaśmiecony, i ktoś odważył się zbezcześcić cmentarz, a jednak prawda była zupełnie inna. Kiedy przybyliśmy na miejsce okazało się, że zaniedbania (sterty śmieci, szkło, odpady wielkogabarytowe) nie dotyczą cmentarza, ale terenu poza nim, którego gmina nie jest ani zarządcą, ani tym bardziej właścicielem. Oprócz tego, tuż przy ogrodzeniu cmentarza stoi kontener, do którego okoliczne śmieci zostały zebrane.

Cieszy nas to, że mieszkańcy zwracają uwagę na kwestie porządku na terenie gminy Choroszcz. To niezwykle ważne. Bardzo modną, fajną i godną wzięcia przykładu jest postawa obywatelskich akcji wspólnego sprzątania najbliższej okolicy, którą zaproponowali – dodajmy: już nie po raz pierwszy – mieszkańcy Turczyna czy Kolonii Dzikie. Jeśli dodamy do tego naszą codzienną interwencję wobec tych, którzy z lasu, trawnika, boiska czy ulicy robią wysypisko śmieci, już za niedługo gmina Choroszcz będzie lśnić – nie tylko w kwietniu – przy okazji wielkich akcji sprzątania – ale codziennie będzie przykładem gminy zadbanej i zaopiekowanej. Nie tylko przez włodarzy, ale przede wszystkim przez Mieszkańców, do czego gorąco zachęcamy!

red/UG

foto: WJC