Choroszczanie na Monte Cassino

18 maja mija 72. rocznica zwycięskiej dla Polaków bitwy pod Monte Cassino, o broniony zaciekle, przez Niemców klasztor benedyktynów. Po trzech nieudanych szturmach aliantów do ataku przystapili Polacy, żołnierze 2 Korpusu Polskiego. Pierwszy ich szturm z 11 maja 1944 roku został odparty przez żołnierzy niemieckich.

Ale tydzień później, 18 maja Polacy odnieśli wielkie, chociaż krwawo okupione zwycięstwo. Na ruinach opuszczonego przez Niemców klasztoru załopotał proporczyk 12. Pułku Ułanów Podolskich i polska flaga białoczerwona. Wśród żołnierzy 2 Korpusu nie zabrakło również mieszkańców z Choroszczy i okolic. Byli to między innymi: Henryk Bakunowski, Bolesław Chudzik, Henryk Raczkowski i Józef Depczyński (wszyscy z Choroszczy), Antoni Popko z Kościuk, Wiktor Perkowski z Rogówka. 12 maja 1944 r. poległ pod Monte Cassino plutonowy 13 baonu strzelców 5 Kresowej Dywizji Piechoty Henryk Bakunowski. Został pochowany na cmentarzu wojennym Monte Cassino, kwatera nr 17.

Z kolei o udziale w kampanii włoskiej kaprala Antoniego Popko z kompanii ochrony sztabu gen. Władysława Andersa barwnie pisał Melchior Wańkowicz, korespondent wojenny 2 Korpusu. Jego przestrzelony hełm angielski znajduje się w zbiorach znanego regionalisty i kolekcjonera Jana Adamskiego.

TPCh, fot. ze zbiorów MWB