Nowy rok szkolny – nowe otwarcie

Drodzy Uczniowie, Szanowni Nauczyciele i Rodzice!

Przed nami nowy rok szkolny 2015/2016. Dla wielu z nas jest to rok zmian: niektórzy po raz pierwszy przekraczają mury szkoły, rozpoczynając swoją przygodę z nauką w pierwszych klasach szkoły podstawowej, inni – tak jak świeżo upieczeni gimnazjaliści również stoją przed nowymi klasami, nowymi nauczycielami i przedmiotami. Ale tak właściwie, nowy rok szkolny dla nas wszystkich: Uczniów, Nauczycieli i Rodziców jest zawsze w jakimś sensie nowy. W naszej gminie jest także pionierski pod tym względem, że jest nowym otwarciem: od tego roku do Zespołu Szkół w Choroszczy włączona została Szkoła Podstawowa w Choroszczy i dzieci ze starszych klas będą uczyć się w jednym budynku z uczniami gimnazjum. Ta reorganizacja spowodowana została reformą oświatową, która zakłada, aby wszystkie sześciolatki rozpoczęły naukę w pierwszych klasach. Ze względu na zwiększenie liczby uczniów w szkole podstawowej i związane z tym trudności lokalowe, zaproponowaliśmy, aby dzieci z klas starszych dołączyły do społeczności gimnazjum.

Wierzę, że zmiany zostaną przyjęte przez całą społeczność szkolną i nauka będzie oznaczać przede wszystkim partnerstwo, współpracę, wzajemny szacunek i zaufanie. Z pewnością nie ominą nas przeszkody w tym procesie, ale ufam, że uda nam się je rozwiązać bez uszczerbku dla żadnej ze stron. Wierzę w to, ponieważ usprawniania, które staramy się wprowadzać w naszej gminie, dyktowane są dobrymi intencjami. W tym miejscu dziękuję Nauczycielom i Rodzicom za zaakceptowanie naszych idei – jestem przekonany, że Wasza mądrość pomoże nam wszystkim w przeprowadzeniu tego procesu w sposób racjonalny i profesjonalny.

W czasie, kiedy większość z nas odpoczywała, my przygotowywaliśmy się do nowego roku szkolnego – nowego otwarcia w sposób szczególny. Dołożyliśmy wszelkich starań, by nowe klasy, nowe pomieszczenia, sale, korytarze i szatnie – w ogóle budynki szkół były należycie przygotowane do przyjęcia Uczniów. Wydaliśmy na ten cel ok. 300 tys. zł. Wierzę, że skorzystacie z tych zmian, a nauka w nowym roku szkolnym, i w nowych murach naszych szkół – mimo naturalnych trudności, jakie ze sobą niesie, i Wam Uczniowie, i Wam – Nauczyciele przysporzy satysfakcji. A Rodziców – upewni w tym, że ich najważniejsze dobro – Dzieci, są bezpieczne i znajdują się pod właściwą, profesjonalną opieką mądrych Pedagogów.

Drodzy Uczniowie, Szanowni Nauczyciele i Rodzice! Życzę Wam, abyście w nowy rok szkolny weszli z radością, z nowymi pomysłami, ale przede wszystkim pewni, że ponoszony przez Was codzienny trud – przyniesie doskonałe efekty.

Robert Wardziński

Burmistrz Choroszczy