Dni Choroszczy na sportowo – relacje z wydarzeń

Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy wraz z partnerami: Akcją Katolicką, Towarzystwem Przyjaciół Choroszczy, Stowarzyszeniem Pamieć i Tożsamość “Skała” i Agroturystyką Jeroniczówka zorganizowało szereg imprez sportowych w ramach 35 Dni Choroszczy. Poniżej relacje z Parafiady, Zawodów Strzeleckich, Turnieju Siatkówki Plażowej i Zawodów Kajakarskich.

XIII Parafiada – środa 22 czerwca

Od osiemnastu lat w choroszczańskim osiedlu Gaj organizowane są przez Parafialny Oddział Akcji Katolickiej i Towarzystwo Przyjaciół Choroszczy nietypowe zawody sportowe, zwane Parafiadami. Zazwyczaj były to rozgrywki piłki nożnej, jeden mecz lub turniej amatorskich drużyn piłkarskich. W bieżącym roku dzięki wydatnej pomocy Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Sportu te sportowe zmagania nabrały większego rozmachu. Można by rzec, że Parafiada, zorganizowana w „piłkarską środę” 22 czerwca br. była sportową inauguracją Jubileuszowych XXXV Dni Choroszczy, poprzedzającą oficjalne otwarcie tego gminnego święta. Jak wiemy z doświadczenia – „w zdrowym ciele, zdrowy duch”. Dlatego też kilkudziesięciu młodych ludzi, niektórzy z maleńkimi dziećmi, spotkało się na tej sympatycznej imprezie. Miłośnicy futbolu spotkali się na trawiastej murawie, aby sportowym akcentem rozpocząć te Gminne Święto. W turnieju piłki nożnej, którego sędzią był tradycyjnie Pan Andrzej Krutul, udział wzięły trzy drużyny: Gang Plebanii, FC Sierki i Santos. Szkoda, że tym razem zabrakło drużyny gospodarzy – FC Gaj. Czyżby w takim osiedlu nie znalazłoby się siedmiu młodych i wspaniałych piłkarzy? Wiek futbolistów był zróżnicowany – od kilkunastu do 64 lat – tj. Prezes Zarządu TPCh (niżej podpisany). Wspomniany turniej piłki nożnej rozgrywany był systemem każdy z każdym. W pierwszym meczu FC Sierki pokonały Santos 2:0, a strzelcami bramek byli Michał Tołoczko i Krzysztof Rzepliński. W drugim meczu Gang Plebanii wygrał 2:1 z Santosem a bramki strzelili: Rafał Wróblewski i Rafał Lenczewski (Gang Plebanii) i Wojciech Kowalczuk (Santos). Ostatni mecz zakończył się zwycięstwem Gangu Plebanii nad teamem FC Sierki 2:0, a strzelcem obu bramek był Damian Garbowski. Ostateczna klasyfikacja piłkarskiej rywalizacji przedstawia się następująco: I miejsce – Gang Plebanii, II miejsce – FC Sierki, III miejsce – Santos. Na tegorocznej Parafiadzie była okazja do poznania tajników karabinka pneumatycznego. Organizatorzy Parafiady serdecznie dziękują radnemu Piotrowi Waczyńskiemu, instruktorowi strzelectwa, za przeprowadzenie sportowej rywalizacji w strzelaniu z wiatrówki. W tej konkurencji I miejsce zajął Mateusz Maciejewski z wynikiem 47 pkt. (na 50 możliwych). Drugą lokatę zajęło dwóch zawodników: Wiesława Zajkowska i Michał Tołoczko, uzyskując po 46 punktów. Z kolei trzecia lokata przypadła również dwóm strzelcom: Eugenii Popko Damianowi Garbowskiemu, którzy uzyskali po 44 punkty. Dla niektórych z nich mógłby to być trening przed zawodami w tej konkurencji o Puchar Burmistrza Choroszczy.
Były również rywalizacje mniej poważne a bardziej widowiskowe jak przeciąganie liny i strzelanie „jedenastek”. W tej pierwszej doszło do rewanżu za turniej piłkarski. W przeciąganiu liny FC Sierki wygrała z Gangiem Plebanii. Również najmłodsi nie byli pokrzywdzeni. W strzelaniu „jedenastek” wygrał Michał Bychowski a drugie równorzędne miejsca zajęli trzej młodzi futboliści: Kuba Maleszewski, Karol Szlagowski i Szymek Wyszyński.
W poszczególnych dyscyplinach przyznano puchary i nagrody rzeczowe. W turnieju piłkarskim fundatorem piłek był Pan Lech Nieradko. Sponsorami byli też organizatorzy Parafiady: Parafialny Oddział Akcji Katolickiej, Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu oraz Towarzystwo Przyjaciół Choroszczy. Parafiada nie mogłaby się odbyć, gdyby nie przygotowano odpowiednio piłkarskiej murawy, gościnnie udostępnionej przez Stanisława Waczyńskiego. Szczególne podziękowane organizatorzy kierują do Pana Aleksandra Werpachowskiego, Prezesa Zarządu Spółdzielni Kółek Rolniczych za skoszenie trawy.
Na zakończenie, w rodzinnej atmosferze, odbyło się spotkanie przy ognisku, gdzie nie zabrakło nikomu pieczonych kiełbasek. Do zobaczenia więc na kolejnej Parafiadzie.

Ze sportowym pozdrowieniem
Józef Waczyński

II Turniej Strzelecki o Puchar Burmistrza Choroszczy – piątek 24 czerwca

Upalna pogoda w piątkowe popołudnie troszkę chyba zniechęciła mieszkańców do wyjścia z domu bo na zawodach strzeleckich stawiło się troszkę mniej zawodników niż zwykle. O Puchar Burmistrza Choroszczy walczyło 10 zawodników i 1 zawodniczka, w tym 3 radnych Rady Miejskiej w Choroszczy. Puchar wywalczył opiekun strzelnicy Piotr Waczyński, który po raz pierwszy wystąpił w zawodach na prowadzonej przez niego strzelnicy. Jak mówi wcześniej nie chciał rywalizować ze swoimi podopiecznymi, ale tym razem ze względu, że zawody były tylko dla osób dorosłych chciał spróbować swoich sił – i wyszło mu to znakomicie! Wyprzedził drugiego w klasyfikacji Piotra Siemieniuka i trzecią Kamilę Jaroszczuk. Przypomnimy, że zawodnicy strzelali z pozycji stojącej – w związku z tym było trudno trafić “dziesiątkę” – sztuka ta udała się tylko trzem uczestnikom turnieju. Puchary i medale wręczył Burmistrz Robert Wardziński, a trójka najlepszych otrzymała ponadto bony do sklepu sportowego ufundowane przez M-GCKiS. Dziękujemy wszystkim za udział i wspólnie ze Stowarzyszeniem Pamięć i Tożsamość “Skała” zapraszamy na kolejne zawody strzeleckie, które odbędą się we wrześniu!

Klasyfikacja końcowa: 1. Piotr Waczyński (42 pkt), 2. Piotr Siemieniuk (35 pkt), 3. Kamila Jaroszczuk (30 pkt), 4. Piotr Sawicki i Krzysztof Ziemicki (po 26 pkt), 6. Wiesław Roszkowski (25 pkt, jedna “9”), 7. Marcin Wierciszewski (25 pkt, jedna “8”), 8. Jarosław Kondraciuk (24 pkt, jedna “10”), 9. Marek Sokół (24 pkt), 10. Jacek Dąbrowski (21 pkt), 11. Henryk Grądzki (17 pkt).

fot. Marek Sokół

II Turniej Siatkówki Plażowej o Puchar Jeroniczówki – sobota 25 czerwca

Do turnieju siatkówki plażowej przystąpiło 7 drużyn, które walczyły o Puchar Jeroniczówki. Nie zabrakło wśród uczestników obrońcy tytułu Piotra Andraki, który przed rokiem wywalczył puchar w parze z Patrykiem Muszyńskim. Tym razem stanowił drużynę wraz z Adrianem Zajkowskim i po raz kolejny para z Białegostoku okazała się bezkonkurencyjna. W fazie grupowej pokonali 2-0 Filipa Roszkowskiego i Krzysztofa Osiejewskiego, oraz w takim samym wymiarze Wiesława Roszkowskiego i Adriana Zalewskiego – zajmując pierwsze miejsce w grupie B dającej prawo gry w finale. W drugiej grupie najlepsza okazała się drużyna w składzie Artur Żukowski i Kamil Kulczyński, którzy jednak nie sprostali parze Andraka/Zajkowski w meczu finałowym przegrywając 0-2. Brązowe medale wywalczyli wcześniej wspomniani Roszkowski/Osiejewski po wygraniu meczu o III miejsce z Krzysztofem Hryniewickim i Piotrem Szumickim. Ponadto złote medale w klasyfikacji pań otrzymały Agata Roszkowska i Kinga Siemieniu, a w kategorii mieszanej Piotr Siemieniuk wraz z córką Wiktorią. Najlepsi otrzymali Puchary i medale ufundowane przez Agroturystykę Jeroniczówka, bony na zakupy w sklepie sportowym od Centrum Kultury i Sportu, a także wejściówki do Parku Trampolin JUMPER w Białymstoku – sponsora turnieju. Poniżej komplet wyników:

Grupa A: Agata Roszkowska/Kinga Siemieniuk – Krzysztof Hryniewicki/Piotr Szumicki 0-2 (14-16, 10-15), Piotr Siemieniuk/Wiktoria Siemieniuk – Artur Żukowski/Kamil Kulczyński 0-2 (6-15, 7-15), Agata Roszkowska/Kinga Siemieniuk – Piotr Siemieniuk/Wiktoria Siemieniuk 1-2 (15-13, 2-15, 14-16), Krzysztof Hryniewicki/Piotr Szumicki – Artur Żukowski/Kamil Kulczyński 0-2 (4-15, 5-15), Krzysztof Hryniewicki/Piotr Szumicki – Piotr Siemieniuk/Wiktoria Siemieniuk 2-0 (11-5, 11-5), Agata Roszkowska/Kinga Siemieniuk – Artur Żukowski/Kamil Kulczyński 2-0 (w.o.)
Grupa B: Filip Roszkowski/Krzysztof Osiejewski – Piotr Andraka/Adrian Zajkowski 0-2 (12-15, 13-15), Filip Roszkowski/Krzysztof Osiejewski – Wiesław Roszkowski/Adrian Zalewski 2-0 (15-2, 15-13), Wiesław Roszkowski/Adrian Zalewski – Piotr Andraka/Adrian Zajkowski 0-2 (4-15, 5-15)

Mecz o III miejsce: Krzysztof Hryniewicki/Piotr Szumicki – Filip Roszkowski/Krzysztof Osiejewski 0-2 (5-15, 2-15)

FINAŁ: Piotr Andraka/Adrian Zajkowski – Artur Żukowski/Kamil Kulczyński 2-0 (15-9, 15-5)

Zawody Kajakarskie o Puchar Burmistrza Choroszcz – niedziela 26 czerwca

Zakończeniem sportowych zmagań podczas Dni Choroszczy były Zawody Kajakarskie o Puchar Burmistrza Choroszczy, które odbyły się na Kominowym Bajorze, które przeszło w ostatnim czasie gruntowną modernizację i rewitalizację. Tuż przed rozpoczęciem zawodów doszło do symbolicznego otwarcia terenów rekreacyjnych z udziałem Burmistrza Choroszczy Roberta Wardzińskiego, przewodniczącej Rady Miejskiej Beaty Jeżerys, a także księdza Sebastiana Suma, który dokonał poświęcenia. Można już oficjalnie korzystać z placu zabaw, kurtyny wodnej i boiska do siatkówki plażowej. Następnie rozpoczęliśmy zapisy do zawodów i tak do kategorii męskiej zgłosiło się 12 panów, a do kategorii damskiej przystąpiły 4 panie. Nad bezpieczeństwem zawodników czuwali ratownik wodny, a także ratowniczka medyczna – na szczęście nie musieli interweniować ani razu 🙂 Podczas niemal 2 godzinnej rywalizacji zawodnicy zmagali się z mocnym wiatrem, ciężkimi nawrotami na bojach, a także z upalną pogodą. Najlepiej wyszło to Rafałowi Perkowskiemu, a także Kindze Siemieniuk – którzy wywalczyli trofeum Burmistrza Choroszczy! Miejsca na podium uzupełnili Marta Sadowska, Emilia Fadejew, Karol Fadejew i Rafał Janowski. Dziękujemy wszystkim tym, którzy brali udział w zawodach, a także licznie przybyłym kibicom, którzy wspierali startujących zawodników. Najlepsi otrzymali puchary i medale, a także bony na zakupy w sklepie sportowym ufundowane przez M-GCKiS i kupony do wykorzystania w Kebab&Bar od Jarosława Kondraciuka – sponsora zawodów. Dziękujemy także Ośrodkowi Kultury Fizycznej w Łapach za bezpłatne udostępnienie kajaków na zawody! Zachęcamy do bezpiecznego korzystania z terenów przy Kominowym Bajorze – liczymy, że mieszkańcy docenią i uszanują zmiany i obejdzie się bez aktów wandalizmu – cała infrastruktura jest przecież dla wszystkich mieszkańców.

Kategoria męska: 1. Rafał Perkowski (3:13:00), 2. Karol Fadejew (3:27:56), 3. Krzysztof Janowski (3:29:91), 4. Wiesław Roszkowski (3:31:91), 5. Damian Polak (3:37:59), 6. Michał Tołoczko (3:39:90), 7. Jarosław Kondraciuk (3:45:21), 8. Maciej Skwarko (3:45:90), 9. Tomasz Chomicki (3:48:34), 10. Czesław Wysokiński (3:54:37), 11. Marcin Wierciszewski (3:56:59), 12. Mateusz Maciejczuk (4:22:62)

Kategoria damska: 1. Kinga Siemieniuk (4:25:50), 2. Marta Sadowska (4:41:78), 3. Emila Fadejew (4:48:25), 4. Karolina Polak (4:59:44)

fot. Marek Sokół