Wybitny polski reżyser zagościł w Choroszczy

“Potop Redivivus” to projekt Filmoteki Narodowej, który powstał z potrzeby zaprezentowania współczesnej widowni “Potopu” na dużym i małym ekranie w doskonałej jakości i nowej, atrakcyjnej formie – bliskiej oczekiwaniom współczesnego widza – jak sam reżyser wspominał. Starannie odrestaurowany film został na nowo zmontowany pod nadzorem artystycznym Jerzego Hoffmana i Jerzego Wójcika. Pod opieką reżysera powstała wersja filmu trwająca 185 min.

„Nową” wersję Potopu, choroszczanie mogli obejrzeć na wygodnych leżakach przy placu dra Zygmunta Brodowicza. Pokazowi towarzyszyło także spotkanie z reżyserem filmu, cenionym nie tylko w naszym kraju, ale i na całym świecie – Jerzym Hoffmanem.

Reżyser opowiadał zebranej publiczności o kulisach powstawania pierwotnej wersji filmu. Potop – druga z powieści tworzących Trylogię Henryka Sienkiewicza, została wydana w 1886 roku. Ponieważ Hoffman kręcił swój film w czasach innych niż okres powstawania powieści, zaprezentował bardziej współczesne i bliższe realizmowi historycznemu podejście do historii. Twórca wspominał, że na samym planie twórcy spędzili 535 dni (dla porównania – superprodukcja “1920 Bitwa Warszawska” miała poniżej 100 dni zdjęciowych). Niektóre z obiektów widniejących na ekranie zbudowano czasami tylko po to, by je spalić na potrzeby sceny. Uszyto ponad 23 tysiące kostiumów i przygotowano tysiące rekwizytów. Reżyser wspominał brawurową grę aktorską Daniela Olbryskiego, który nie chciał pomocy kaskaderów nawet do niebezpiecznych scen i którego umiejętności i zmysł jeździecki uratował przed wieloma kontuzjami.

“Potop” został uhonorowany kilkunastoma nagrodami i wyróżnieniami. Na pierwszej edycji w 1974 zdobył cztery nagrody: „Grand Prix Złote Lwy”, nagrodę za pierwszoplanową rolę męską dla Daniela Olbrychskiego w kategorii filmów kinowych oraz nagrodę publiczności w kategorii filmów telewizyjnych. Pismo „Film” przyznało mu dwie Złote Kamery dla najlepszego filmu polskiego i najlepszego aktora (Olbrychskiego). Jerzy Hoffman za swój film otrzymał nagrodę Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki I stopnia; Potop uzyskał także nominację do Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego na 47. ceremonii wręczenia Oscarów w 1975.”

indeks

Jerzy Hoffman to niezwykły człowiek, którego nietuzinkowa historia młodości i dziejów kariery poruszyła słuchaczy dogłębnie. Dziękujemy wszystkim przybyłym za wspólnie spędzony czas.

O.Sz/M -GCKiS
cytat /źródło Wikipedia
foto WJC