Zgłoś weterynarzowi fakt zakupu trzody chlewnej

W związku z coraz szerszym rozprzestrzenianiem się wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF), Główny Lekarz Weterynarii zwraca się z apelem do wszystkich osób, które przez ostatni miesiąc, czyli od 11 lipca do 12 sierpnia 2016 r. zakupiły nieoznakowane świnie czy prosięta na targowisku w gminie Sokoły lub też w innym miejscu.

Główny Lekarz Weterynarii wzywa, aby fakt takiego zakupu pilnie zgłaszały zwłaszcza osoby, które nabyły nieoznakowane świnie bez wymaganych świadectw zdrowia. Take osoby proszone są o pilne skontaktowanie się z powiatowymi lekarzami weterynarii, którzy nadzorują ich gospodarstwa, lub z najbliższą lecznicą dla zwierząt.

Jest to niezwykle ważne, aby zbadać zakupione zwierzęta i wykluczyć nosicielstwo przez nie wirusa ASF, a tym samym zahamować dalsze rozprzestrzenianie się tej choroby.

Podajemy dane teleadresowe do Powiatowego Lekarza Weterynarii w Białystoku:
Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Białymstoku
ul. Zwycięstwa 26B
15-959 Białystok
centr. tel/fax 85 651 67 46, 85 652 26 35
e-mail: bialystok.miw@wetgiw.gov.pl

Jednocześnie Główny Lekarz Weterynarii podkreśla i przypomina, że zakup zwierząt bez wymaganego oznakowania lub dokumentów albo z niepewnego źródła przyczynia się do olbrzymich strat finansowych państwa, które niekorzystnie odbijają się na hodowcach i wszystkich obywatelach kraju.

Oryginalny tekst apelu Głównego Lekarza Weterynarii publikujemy TUTAJ.