Apel Głównego Lekarza Weterynarii

Główny Lekarz Weterynarii, w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa ASF w regionie oraz w całej Polsce, co w ostatnim czasie zostało spowodowane nieodpowiedzialnym postępowaniem człowieka, zwraca się z apelem o zachowanie szczególnej ostrożności w trakcie nabywania świń oraz przestrzegali zasad bioasekuracji.
Główny Lekarz Weterynarii szczególnie apeluje do rolników, których gospodarstwa znajdują się w strefach, gdzie wprowadzono restrykcje weterynaryjne, o to, by nie nabywać świń nieoznakowanych, nieposiadających wymaganych świadectw zdrowia, oraz pochodzących z niewiadomego źródła.
Lekarz Weterynarii wymaga także, aby zarejestrować świnie w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, zgłaszać w tej instytucji każde urodzenie zwierzęcia, a także każde jego przemieszczenie.
Oprócz tego niezwykle ważne jest, by bezwzględnie przestrzegać podstawowych, obowiązkowych zasad ochrony własnych gospodarstw. Afrykański Pomów Świń jest bowiem niegroźny dla człowieka, ale stanowi poważne zagrożenie dla trzody chlewnej, czym powoduje olbrzymie straty ekonomiczne. Ważne jest więc, aby poważnie potraktować stosowane restrykcje i obostrzenia; leży to w interesie każdego z nas.
Ze szczegółową treścią apelu można zapoznać się TUTAJ.

GLW/UM