Nowy Rok Szkolny 2016/2017 – życzenia prezydenckie, ministerialne i burmistrzowskie dla uczniów

Szanowni Nauczyciele, Pedagodzy i Wychowawcy!

Szanowni Rodzice i Opiekunowie!

Drodzy Uczniowie!

 

Serdecznie pozdrawiamy i przekazujemy wszystkim Państwu najlepsze życzenia z okazji rozpoczynającego się nowego roku szkolnego. Niech będzie to czas, który umocni w Państwu poczucie, że szkoła to nie tylko miejsce pracy i nauki, ale także objaśniania i odkrywania świata, budowania wspólnoty, kształtowania wartościowych postaw, rozwijania zainteresowań i pasji. Życzymy, aby każdy z Państwa, drodzy Nauczyciele i Uczniowie, mógł powiedzieć z przekonaniem, że polskiej szkole wiele zawdzięcza i że polska szkoła dobrze służy Ojczyźnie.

Nauczycielom składamy życzenia prawdziwej satysfakcji z tego, że wykonują Państwo pracę, która jest misją. Należny jest Państwu wielki szacunek ze strony wszystkich Polaków. Współtworzą Państwo przyszłą Rzeczpospolitą – na którą składają się miliony młodych twarzy i losów. Bardzo często to właśnie „pani od polskiego” czy „panu od matematyki” zawdzięczamy fascynację wiedzą, wskazanie drogi, zachętę do podążania za marzeniami.
Pamięć i więź ze swoimi wspaniałymi nauczycielami zachowujemy na długie lata. Przyjmijcie Państwo podziękowanie za Wasze starania, za zaangażowanie i serce, którymi udowadniacie, że niezależnie od wszystkich powszednich wyzwań jesteście najcenniejszym atutem polskiej edukacji.

Rodzicom życzymy dumy z osiągnięć dzieci. Przekonania, że dom i szkoła wzajemnie się uzupełniają. Tak jak nie ma szkoły bez nauczycieli i uczniów, tak nie ma jej również bez rodziców. Wspierają ją Państwo i współkształtują. Właśnie w ten sposób – od najmniejszej wspólnoty, jaką jest rodzina, poprzez szkolną społeczność – młody człowiek wychodzi ku światu i innym ludziom, uczy się współdziałania, odpowiedzialności i solidarności.
Składamy Państwu wyrazy uznania za zaangażowanie w życie szkoły i życzymy, aby z wywiadówek przynosili Państwo same dobre wiadomości.

Wszystkim uczniom składamy życzenia, by lubili swoją szkołę. Niech będzie w Was ten wyjątkowy nastrój, który kojarzy się z początkiem września: że wprawdzie skończyły się wakacje i pora przystąpić do obowiązków, ale jednocześnie oznacza to radość z ponownego spotkania z kolegami i z nowych szkolnych przeżyć. Niech szkoła będzie dla Was miejscem ciekawym i bezpiecznym, otwierającym oczy na bogactwo i piękno świata, uczącym wzajemnego szacunku i patriotyzmu. Życzymy Wam jak najlepszych stopni, przyjaźni i dobrej energii.

Udanego nowego roku szkolnego – przez wszystkie miesiące od września do czerwca!

 

Agata Kornhauser-Duda

Andrzej Duda


 

Szanowni Państwo,

Dyrektorzy, Nauczyciele i Wychowawcy,

Uczniowie, Rodzice, Samorządowcy,

Przyjaciele polskiej szkoły

 

Nowy rok szkolny – powrót do znanych obowiązków, trochę twórczego niepokoju i nowe nadzieje. Wszystkich to dotyczy – nauczycieli, uczniów, ich rodziców, organizatorów edukacji, każdego jednak w inny sposób.

Warto pamiętać, że czas nauki i wychowania jest wyjątkowo cenny i niepowtarzalny. Mija szybko, choć na początku wydaje się długi. Dlatego trzeba jak najlepiej i najmądrzej go wykorzystać. Unikać powierzchowności i bylejakości, nie marnować szans, każdą chwilę zapisywać od razu na czysto. Jest w Was, Drodzy Młodzi, wielki potencjał. Tylko musicie uwierzyć w swoje możliwości i z entuzjazmem poznawać świat, historię swojego kraju, literaturę, w której jest zapisane wielowiekowe doświadczenie humanistyczne człowieka, stawać się coraz bardziej dojrzałymi, mądrymi ludźmi i prawymi Polakami, potrafiącymi odpowiedzialnie kształtować swoje życie i zatroszczyć się o losy Polski. Tego Wam życzę u progu rozpoczynającego się roku szkolnego.

Pomogą Wam w tym Wasi nauczyciele i będą Was z miłością wspierać Wasi rodzice. Państwa wiedza i doświadczenie, Szanowni Dorośli – Dyrektorzy, Nauczyciele, Rodzice, Samorządowcy, Pracownicy nadzoru pedagogicznego, Przyjaciele szkoły i naszej młodzieży, Państwa wzory postaw i zaangażowanie są gwarancją, że nasze dzieci będą podążały dobrą drogą. Nie możemy ich zarażać pesymizmem, sceptycyzmem i malkontenctwem. Naszą dewizą niech będzie świat na tak, a nasza pasja i wiara na pewno udzielą się młodym. Dajmy przykład jak zamienić gnuśną, choć wygodną kanapę na parę butów, aby iść po drogach, które otworzą nowe horyzonty po to, aby zmieniać świat na lepszy, do czego zachęcał nas Papież Franciszek podczas niedawnych Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

Polska szkoła ma wielki dorobek i mądrych pedagogów. Jestem przekonany, że czerpiąc z tych wartości potrafimy stworzyć optymalne warunki dla wszechstronnego rozwoju młodego pokolenia poprzez właściwe koncepcje edukacyjne, sprawdzoną strukturę oświaty i racjonalny ustrój szkolny, dobre podstawy programowe, troskę o aspekty wychowawcze i aksjologiczne w edukacji, kształtowanie postaw patriotycznych i obywatelskich. Wszystko to można i trzeba realizować. To, co się w ostatnich latach nie sprawdziło, wymaga korekty i dobrej zmiany. Dla jej powodzenia potrzebna jest akceptacja i zaangażowanie nie tylko szkoły, ale i całego społeczeństwa. Wszak dla przyszłości naszych dzieci, naszej Ojczyzny i świata nie ma ważniejszego zadania. Przecież „takie Rzeczypospolite będą, jakie ich młodzieży chowanie”.

Życzę wszystkim, aby rok szkolny 2016/2017 przyniósł radość i satysfakcję oraz poczucie, że uczestniczymy w wielkim, wspólnym dziele postępu w sztafecie pokoleń.

 

Z wyrazami szacunku

Poseł Rzeczypospolitej Polskiej

Wiceminister Spraw Wewnętrznych

i Administracji

Jarosław Zieliński

 


 

Drodzy Uczniowie, Szanowni Rodzice, Nauczyciele oraz inni Pracownicy Oświaty!

 

 

Za Wami, wierzę, udane wakacje, podczas których udało się wypocząć i nabrać sił do nowych wyzwań. Przed Wami kolejny rok szkolny i kolejne miesiące pełne nowych zadań, ambitnych celów, zdobywania wiedzy, doświadczeń i umiejętności.

Życzę wszystkim: i Gronu Pedagogicznemu, i Uczniom oraz Rodzicom, aby był to owocny czas realizowania zamierzeń i marzeń oraz rozwijania pasji. Wierzę, że, choć naznaczony kolejnymi zmianami, będzie to dobry rok: pełen sukcesów, przynoszących wszystkim zadowolenie i satysfakcję.

Drodzy Uczniowie, życzę Wam, abyście byli ciekawi świata, nie ustawali w poszukiwaniach i rozszerzaniu własnych horyzontów.

Szanowni Nauczyciele i Rodzice, życzę Państwu prawdziwego zadowolenia z osiągnięć Waszych podopiecznych i pociech. Ich sukcesy są bowiem świadectwem Waszej ciężkiej pracy i zaangażowania. Wszystkiego najlepszego!

 

Burmistrz Choroszczy

Robert Wardziński