Wstąp do nas!

Zapewne większość osób widziało harcerzy, ale bardzo małe grono osób może powiedzieć, czym się zajmują ci “ludzie w mundurach”, co nas ze sobą trzyma i dlaczego poświęcamy tym zajęciom tak dużo czasu. Wielu rodziców szuka też formy aktywnego spędzania wolnego czasu dla swoich dzieci. Czym jest harcerstwo?

Związek Harcerstwa Polskiego jest częścią działającego na całym świecie ruchu skautowego. Zarówno harcerze działający w Polsce, jak i skauci z innych krajów, kierują się tymi samymi zasadami. To grupy zorganizowane według jasno określonych zasad, działające w zgodzie z ustaloną hierarchią. Zbiórki są przygotowywane z myślą o tym, aby promować wśród harcerzy aktywne formy spędzania wolnego czasu, są to między innymi: przeróżne formy gier patrolowych i terenowych, wycieczki rowerowe, wędrówki po Narwiańskim Parku Krajobrazowym, spacery śladami miejsc historycznych w Choroszczy i okolicach, wyjścia do parku linowego i podchody.

harcerze-5

Na zbiórkach uczymy się podstaw pierwszej pomocy, poznajemy zasady “dobrych manier”. Jedną z metod wychowywania harcerskiego jest nauka współpracy w grupie rówieśników – jest to często wykorzystywana forma pracy podczas zbiórek. Nieodłączną częścią działania tej organizacji są 3-dniowe biwaki, trwające tydzień Harcerskie Akcje Zimowe, zwane potocznie zimowiskami i Harcerskie Akcje Letnie – obozy 2-tygodniowe.

harcerze-3

Harcerstwo jest miejscem, w którym dzieci spełniają swoje marzenia o wielkiej przygodzie. Harcerstwo to przede wszystkim ludzie, którzy je tworzą. Każdy z członków tej organizacji jest osobą otwartą na świat, chętną przygód, które tu znajduje. Jest otwarty na nowe znajomości i przyjaźnie. W naszych drużynach stawiamy na wychowanie młodzieży w duchu patriotyzmu, uszanowania przyrody oraz prowadzenia zdrowego trybu życia. Spędzanie czasu z innymi sprawia nam przyjemność, a praca nad sobą i swoim charakterem nie sprawia już żadnych problemów.

harcerze-4

Związek Harcerstwa Polskiego jest organizacją otwartą dla wszystkich, jedynym wymogiem, który trzeba spełnić, to przyjście na pierwszą zbiórkę. ZHP dzieli się na piony ze względu na wiek członków. Są to: zuchy (6-10 lat), harcerze (10-13 lat), harcerze starsi (13-16 lat) i wędrownicy (16-25 lat). Dwa z tych pionów działają w Choroszczy:

harcerze-1

  • 1 Choroszczańska Drużyna Harcerska “Solum” im. Elżbiety Zawackiej ps. “Zo” – drużyna istnieje od ponad 3 lat, liczy 30 osób. Drużynową jest dh. Weronika Miastkowska. Zbiórki odbywają się w Miejsko Gminnym Centrum Kultury i Sportu lub na świeżym powietrzu.

harcerze-2

  • 1 Choroszczańska Gromada Zuchowa “Skarby Ziemi” – gromada istnieje od półtora roku, liczy 36 osób, jej drużynową jest dh. Marta Bokun. Spotykamy się w Miejsko Gminnym Centrum Kultury i Sportu w piątki w godzinach 16:30-18:00.

Informacje o zbiórkach u drużynowych:

– Weronika Miastkowska – tel. 692081596

– Marta Bokun – tel. 881733904

 

 

Do zobaczenia na zbiórce, Czuwaj!

Weronika Miastkowska