Święto Niepodległości – uroczystości w Choroszczy

Święto Niepodległości, jak co roku będzie hucznie i wielowymiarowo obchodzone przez choroszczańską społeczność. W piątek 11 listopada gminne i parafialne obchody rozpocznie o 9:30 msza św. za Ojczyznę. Bezpośrednio po liturgii w choroszczańskim kościele odbędzie się uroczystość pod Pomnikiem Niepodległości na Rynku 11 Listopada z udziałem władz samorządowych, delegacji zakładów pracy i organizacji społecznych oraz licznych pozostałych środowisk patriotycznych. Wieczorem o 16:00 w auli Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Sportu przy H. Sienkiewicza 29 w Choroszczy wystąpią Chór Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Białymstoku oraz choroszczański Chór Kameralny. Usłyszymy wiersze i piosenki patriotyczne w niebanalnych, szlachetnych aranżacjach. Wstęp wolny!

Nie tylko dzień 98. rocznicy odzyskania niepodległości będzie pełen wydarzeń. Społeczność gminy wzmacnia jeszcze patriotyzm poprzez szereg imprez. W piątek 4 listopada miłośnicy strzelectwa będą konkurować na strzelnicy w Zespole Szkół. W zawodach wziąć udział każdy, bez względu na wiek czy płeć – zapraszamy więc na strzelnicę. Udział w zawodach jest bezpłatny, a zapisy rozpoczną się w dniu turnieju od godziny 16.30. Przewidziane są dwie kategorie: do 13 lat i powyżej 13 lat. Do udziału zachęcają organizatorzy – Stowarzyszenie Pamięć i Tożsamość Skała oraz M-GCKiS w Choroszczy.

W niedzielę 6 listopada o 16:00 w świetlicy OSP przy ul. Dominikańskiej 22 rozpocznie się trzeci Wieczór Pieśni Patriotycznej „Śpiewać Każdy Może”. Na uczestników czekają śpiewniki oraz słodki poczęstunek. Organizator – Parafialny Oddział Akcji Katolickiej – serdecznie zaprasza do wspólnego śpiewania wszystkie pokolenia!

Oczywiście nie zabraknie świątecznych apeli w szkołach na terenie całej gminy.

Uwieńczeniem tygodniowych obchodów będzie Bieg Niepodległości. Początek w sobotę 12 listopada 2016 o 12:00. Start i meta przy terenie rekreacyjnym Kominowe Bajoro, trasa biegu będzie wiodła ulicami Branickiego, Piaskową, Dominikańską, Ogrodową i Branickiego. Jedna pęta wynosi 4,25 km, a zawodnicy będą mieli do pokonania dwa okrążenia – łączna długość trasy to 8,5 km.

Będzie prowadzony elektroniczny pomiar czasu, a o profesjonalną oprawę muzyczną i spikerską zadbają Kreatorzy Emocji. Wpisowe wynosi 20 zł od osoby (30 zł w dniu biegu, rejestracja w godz. 10:00-11:00 w biurze biegu przy Kominowym Bajorze w Choroszczy przy ul. J. K. Branickiego), a na każdego uczestnika bez względu na wynik sportowy będzie czekał pamiątkowy medal. Najlepsi w kategorii damskiej i męskiej otrzymają statuetki i nagrody w kwocie 250 zł (1 miejsce), 150 zł (2 miejsce) i 100 zł (3 miejsce).

Z okazji 98 rocznicy odzyskania niepodległości zawodnik, który ukończy bieg na 98 miejscu, otrzyma upominek. Wyróżnieni zostaną także najlepsza mieszkanka i najlepszy mieszkaniec gminy Choroszcz. Każdy uczestnik biegu otrzyma także voucher na 1 godzinę gry Squasha od naszego sponsora – Power Squash Białystok. Partnerem i sponsorem jest Podlaskie Zrzeszenie LZS z siedzibą w Białymstoku. Po zakończeniu biegu na wszystkich będzie czekała gorąca herbata.

Zapraszamy do wspólnej sportowej rywalizacji! Organizatorami biegu są gmina Choroszczy i Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy. Partnerem wydarzenia jest Podlaskie Zrzeszenie LZS w Białymstoku, a sponsorem jest Power Squash Białystok.

WJC/M-GCKiS

Wydarzenia:

4 XI 2016, 17:00, Zespół Szkół – Turniej Strzelecki

6 XI 2016, 16:00, OSP Choroszcz – Wieczór Pieśni Patriotycznej „Śpiewać Każdy Może”

11 XI 2016, 9:30, kościół w Choroszczy – msza św. za Polskę

11 XI 2016, ok. 10:30 /bezpośrednio po ww. mszy św./ – apel na Rynku 11 Listopada

11 XI 2016, 16:00 – koncert Chóru Uniwersytetu Trzeciego Wieku z repertuarem o nazwie „Krótki Program Pieśni Patriotycznych”, ok. 17:00 koncert Chóru Kameralnego z Choroszczy pod dyrygenturą Małgorzaty Olechno, miejsce obu koncertów: aula w Miejsko – Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy

12 XI 2016, 12:00 – Kominowe Bajoro – Bieg Niepodległości