Wieczór Pieśni Patriotycznej, czyli z Choroszczy do Warszawy!

W niedzielę 6 XI w gościnnych murach świetlicy OSP w Choroszczy odbył się trzeci Wieczór Pieśni i Piosenki Patriotycznej „Śpiewać każdy może”. Wydarzenie z pieczołowitością przygotował Parafialny Oddział Akcji Katolickiej (na zdj. powyżej), a wszystkich przybyłych serdecznie powitała Eugenia Popko – prezes POAK i Józef Waczyński – wiceprezes. Śpiewającym pięknie akompaniował Łukasz Olechno, utwór „Wojenko, wojenko” zaśpiewała solo Urszula Kopciewska.

W pięknym, patriotycznym śpiewaniu udział wzięli liczni mieszkańcy gminy w tym duża grupa harcerek i harcerzy. Nie zabrakło wzoru patriotycznej postawy ze strony szacownych gości Wieczoru. Wspólnie z mieszkańcami gminy śpiewali: ks. prałat Tadeusz Żdanuk – asystent archidiecezjalny Instytutu Akcji Katolickiej, ks. kan. Leszek Struk wraz z ks. Łukaszem i Sebastianem, Teresa Niewińska – prezes zarządu archidiecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej, Edwin Koźniewski – wiceprezes Instytutu Akcji Katolickiej, Robert Wardziński – burmistrz Choroszczy, Przemysław Waczyński – dyrektor M-GCKiS oraz Mariusz Wróbel – prezes ZECWiK. Relację telewizyjną z imprezy przygotowała Twoja Telewizja Regionalna.

Wspólne śpiewanie upłynęło w duchu radosnym i patriotycznym. Obok seniorów śpiewali najmłodsi, każde pokolenie dbało, by jego głos był słyszalny i tworzył harmonię z pozostałymi. Animatorzy choroszczańskiego ruchu Akcji Katolickiej przygotowali nie tylko śpiewniki, ale i piękne upominki dla wszystkich uczestników. W ręce śpiewaków-patriotów trafiły okolicznościowe karty pocztowe wydane z okazji XX-lecia Akcji Katolickiej w Archidiecezji Białostockiej wydane w 1050 rocznicę Chrztu Polski opatrzone pieczęciami POAK i stemplem okolicznościowym. Dodajmy, że niewielki nakład tych kart, zaledwie 1300 sztuk, czyni je prawdziwymi filatelistycznymi rarytasami. Wydarzeniu towarzyszyła wystawa upamiętniająca poprzednie edycje, a sala była niewątpliwie najpiękniej przystrojoną świetlicą w całym powiecie. W czasie całego wydarzenia wolontariuszki z POAK dbały, by ponad stuosobowe rozśpiewane grono krzepiło się nie tylko pieśniami, ale i słodkim poczęstunkiem, kawą i herbatą.

Ks. prałat Tadeusz Żdanuk serdecznie pogratulował organizatorom znakomitego przedsięwzięcia przeprowadzonego już po raz trzeci. Słów uznania nie szczędziła Teresa Niewińska – prezes zarządu archidiecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej.

Inicjatywa choroszczańskiego Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej została nagrodzona pięknymi śpiewnikami, a przede wszystkim udziałem utalentowanych wokalistów w Ogólnopolskim Koncercie Pieśni Patriotycznej, który odbędzie się w niedzielę 13 listopada 2016 w Sali Koncertowej Zamku Królewskiego w Warszawie. Urszula Kopciewska zaśpiewa piosenki: „Wojenko, wojenko” i „Przybyli ułani”, a zespół Cantamen „Bywaj dziewczę zdrowe” i „Modlitwę o pokój”. Choroszczanie zostali też serdecznie zaproszeni na IX Dni Kultury Katolickiej w sobotę 12 listopada w Białymstoku.

Gratulujemy organizatorom i uczestnikom pięknego Wieczoru Pieśni i Piosenki Patriotycznej i życzymy wspaniałego koncertu w Warszawie! Obszerna fotorelacja jest na stronie gazeta.choroszcz.pl.

WJC, fot. JKR, WJC