Edukacja

Święto szkoły

5 grudnia to dzień szczególny dla całej społeczności szkolnej w Kruszewie. Świętujemy wtedy urodziny Marszałka (urodził sie 5 grudnia 1867r w Zułowie), Patrona naszej szkoły.
Całą uroczystość rozpoczęliśmy odśpiewaniem hymnu narodowego, następnie było krótkie przemówienie pani dyrektor, a następnie księdza proboszcza.
Potem była część artystyczna, którą przygotowali uczniowie klas 0-I,a po niej odbyło się ślubowanie.
Następnie uczniowie zaprezentowali inscenizację dwóch pieśni legionowych. Najpierw pod okienko przybyli ułani, radośnie witani przez panienki z naszej szkoły. Pokrzepieni domowymi przysmakami ruszyli do Lwowa, czule żegnani przez dziewczyny. Nie zabrakło również trudnych momentów z ułańskiego życia. Jak to na wojence się nieraz zdarzało, był i upadek z konia i pohańbienie przez kolegów, skreślenie z listy, a często i śmierć. Ofiara z życia, którą niejeden żołnierz złożył, przyczyniła się do tego, że żyjemy w wolnej Polsce.
Co by tradycji stało się zadość, rodzice uczniów klasy szóstej przygotowali pyszny tort urodzinowy. A potem odbyły się rozgrywki sportowe( dla spalenia kalorii) i turniej wiedzy o Marszałku  J. Piłsudskim – „Jeden z dziesięciu”. Do finału zakwalifikowało się 3 uczniów: Jakub Murawski, Jakub Kosakowski i Szymon Trypuz. Zwycięzcą został Szymon. Gratulujemy.

Katarzyna Cieśluk