Konkurs Politechniki Białostockiej na designerski stojak rowerowy rozstrzygnięty!

Rozeta Talesa – tak nazywa się projekt stojaka rowerowego, który w przyszłym roku stanie na kampusie Politechniki Białostockiej. W poniedziałek, 12 grudnia, poznaliśmy laureatów uczelnianego konkursu na oryginalny stojak rowerowy.

W konkursie wzięło udział 41 osób, które przysłały 53 projekty. Prace pochodzą m.in. z Białegostoku, Bielska Podlaskiego, Bydgoszczy, Szczecina, Wrocławia oraz Berlina.

Co punktowała komisja konkursowa? Użyteczność rozumianą jako możliwość przypięcia do jednego stojaka co najmniej 2 rowerów oraz możliwość przypięcia pojazdu za ramę i za koło. Komisja zwracała uwagę także na wygląd stojaka, jego walory estetyczne, odporność na zmienne warunki atmosferyczne oraz koszt wykonania.

Przed chwilą zsiadłam z roweru… Dla mnie ważne jest, by ten stojak faktycznie miał szansę być użyteczny; żeby nie wyrywał kół, a rower się nie przewracał – mówiła na spotkaniu z laureatami dr hab. Dorota Mozyrska, Prodziekan ds. Promocji i Współpracy Wydziału Informatyki PB, jeżdżąca rowerem niezależnie od pogody. Byłą jedną z osób oceniających projekty.

Zwyciężyła jak zwykle energia i nieograniczona wyobraźnia naszych studentów. Pierwszą nagrodę zdobył stojak, który jest parafrazą figury geometrycznej. Projekt jest dosyć prosty, a jednocześnie bardzo funkcjonalny i bezpieczny. Daje też możliwość różnych wykonań estetycznych. Jest to najbardziej uniwersalna konstrukcja spośród wszystkich, które rozpatrywała kapituła konkursowa – podsumował Rektor PB prof. Lech Dzienis.

Autorem zwycięskiego pomysłu jest student trzeciego roku budownictwa na Politechnice Białostockiej – Paweł Dąbrowski.

W opisie projektu czytamy: Rowerzysta widzi w rozecie estetyczną i ergonomiczną przestrzeń chroniącą jego rower,  a przechodzień dostrzega jej matematyczną prostotę. Rozeta inspirowana jest podstawami geometrii euklidesowej, które studenci Politechniki Białostockiej znają doskonale. 

Byłem czynnym rowerzystą, startowałem m.in. w Maratonach Kresowych, i pomyślałem, że każdy rowerzysta wie, jak powinien wyglądać dobrze zaprojektowany stojak rowerowy – mówił Paweł Dąbrowski, autor zwycięskiego projektu podczas dzisiejszego spotkania.

Komisja Konkursowa doceniła projekt za połączenie myśli abstrakcyjnej z charakterem uczelni, w której podstawą są matematyka i fizyka, za ciekawą współczesną formę wpisującą się doskonale w przestrzeń publiczną oraz za walory użytkowe.

Już w przyszłym roku zwycięski stojak stanie na kampusie Politechniki Białostockiej. Co ważne, można będzie do niego przypiąć aż 8 rowerów.

Nagrodą w konkursie jest oryginalny rower – PB Techno Cruiser, zaprojektowany i zbudowany przez absolwenta Politechniki Białostockiej Adama Zdanowicza.

Uczestnik konkursu mógł złożyć maksymalnie 3 projekty. Wizualizacja miała zawierać informację o sposobie przypinania roweru, montażu stojaka oraz proponowanym materiale, a sam stojak miał być wykonany z materiału odpornego na negatywne działanie warunków atmosferycznych. Stojak miał umożliwiać wygodne oparcie oraz bezpieczne przypięcie minimum 2 rowerów. Szacunkowy koszt wykonania stojaka (materiały, robocizna) nie mógł być wyższy niż 2 tys. zł.

Komisja konkursowa przyznała także dwa wyróżnienia:

 – Jan Gromko, Jakub Olszewski (Białystok, studenci Wydziału Informatyki i Wydziału Elektrycznego PB) za projekt z możliwością ekspozycji identyfikacji różnych wydziałów i jednostek uczelni oraz za praktyczną, powszechnie akceptowalną przez rowerzystów formę przypinania roweru.

– Michał Siełacz (Szczecin) prosto i  oryginalnie zaprojektowany stojak, zbudowany z rur stalowych, niejednoznaczny w formie, mało ingerujący w przestrzeń publiczną, przy jednoczesnym zachowaniu walorów użytkowych.

DS/PB