Czad i ogień – obudź czujność

Według badań przeprowadzonych przez MSWiA, jedynie 2 osoby na pięć twierdzą, że są w stanie rozpoznać sygnały świadczące o ulatnianiu się tlenku węgla. Nadal nie dla wszystkich oczywiste jest to, że jest to gaz bezbarwny i bezwonny. 25% Polaków sądzi, że pojawienie się czadu wyczuje zapachem lub zobaczy dym. W obliczu tak niskiej świadomości Polaków na temat niebezpiecznego tlenku węgla i zagrożenia pożarowego, MSWiA przy współpracy z Państwową Strażą Pożarną opracowało kampanię społeczną „Czad i ogień – obudź czujność”. Warto się z nią zapoznać.

Kampania ma na celu rozpowszechnienie wiedzy na temat zagrożeń związanych z rozprzestrzenianiem się tlenku węgla i sposobów zabezpieczenia się przed nimi.

Taka kampania jest potrzebna, ponieważ badania wykazały, że sposoby zabezpieczenia życia własnego i rodziny oraz domu w postaci gaśnicy wykorzystuje tylko 10% z nas. Jeszcze gorzej jest z bezpieczeństwem technicznym wyposażenia budynku: tylko co 20 mieszkaniec naszego kraju zdaje sobie sprawę z konieczności utrzymania w sprawności instalacji elektrycznych, grzewczych i gazowych. Czujniki tlenku węgla montuje w swoim domu tylko co piąta osoba.

Tymczasem katastrofy niszczące nasze życie i mienie wywołane przez czad oraz pożary to ogromne zagrożenia, których nie należy lekceważyć. Ognia często nie możemy kontrolować, ale można się przed nim ustrzec. To zależy od nas samych. Wystarczy zdać sobie sprawę z zagrożenia i stosować proste zasady bezpieczeństwa. Zostały one opisane w artykule pod poniższym linkiem: www.straz.gov.pl/porady/bezpieczenstwo_pozarowe_w_domu. Gorąco zachęcamy do zapoznania się z nimi i przestrzegania zawartych w nich zasad.

Zachęcamy także do wysłuchania spotu radiowego Czad i ogień – obudź czujność oraz obejrzenia innych materiałów edukacyjnych PSP.

ulotka_czad_i_ogien_2016_2017-page-002

www.bialystok.straz.bialystok.pl/UM