Barszcz Sosnowskiego groźny także w Choroszczy

Z początkiem lata na terenie powiatu białostockiego zaczęły się pojawiać skupiska barszczu Sosnowskiego. O występowaniu tej rośliny na terenie Choroszczy, dowiadujemy się także od naszych mieszkańców. Barszcz Sosnowskiego jest silnie toksyczną oraz alergizującą rośliną. Wydziela parzącą substancję, która może powodować zapalenie skóry oraz błon śluzowych. Jego przykre działanie nasila się podczas słonecznej pogody, wysokiej temperatury oraz dużej wilgotności powietrza. Barszczu nie wolno usuwać bez specjalnych zabezpieczeń.

Wysoka temperatura oraz duże nasłonecznienie uwalniają toksyczne związki barszczu Sosnowskiego w postaci lotnej. Związki te, oprócz poparzeń skórnych, mogą powodować obrażenia dróg oddechowych, a także wymioty. W szczególnych przypadkach mogą prowadzić nawet do uszkodzenia wzroku. Ostatnio w Polsce, wskutek kontaktu z rośliną zmarła jedna osoba.

Zmian powodowanych barszczem Sosnowskiego nie należy więc lekceważyć. Mimo, że poparzenia barszczem często są mylone z poparzeniami pokrzywy.

barszcz2

Skutki poparzenia barszczem Sosnowskiego

Najprostszą metodą usunięcia barszczu jest wyrywanie rośliny, ale UWAGA: koniecznie w ubraniu ochronnym i rękawicach! Innym sposobem jest chemiczne zwalczanie barszczu poprzez stosowanie herbicydu Perzocyd 280 SL. Opryski powinno prowadzić się od maja do później jesieni – przez cały okres rozwoju rośliny.

Uwaga! Usuwanie tej rośliny bez odpowiednich środków ostrożności może doprowadzić nawet do śmierci.

Źródło: www.ekologiczny-dom.com