Zdrowie

Dziewczyny i panie – badajcie się! Zapraszamy na bezpłatną mammografię

Jesteś kobietą? Jesteś w wieku 40-75 lat? Nie zdążyłaś skorzystać z badań organizowanych w Choroszczy? Jeszcze masz możliwość wykonania bezpłatnej mammografii!

Rak piersi to najczęściej występujący wśród Polek nowotwór złośliwy. Chorobie tej nie można zapobiec, ale można znacznie zwiększyć swoje szanse na wyleczenie jej poprzez wczesne wykrycie. Jak? Wykonując regularnie prześwietlenia. Im szybciej to zrobimy, tym większa szansa na wyleczenie. Nie zwlekaj i zadbaj o siebie już dziś.

Dla kogo przewidziane są bezpłatne badania?

Na bezpłatną mammografię zapraszamy Panie w wieku:

50-69 lat – dla tej grupy pań badanie realizowane jest w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi. Mammografia jest bezpłatna, refundowana co 2 lata przez NFZ (lub co 12 miesięcy dla kobiet, które, w ramach realizacji programu, otrzymały odpowiednie pisemne wskazanie). W tym wypadku nie jest wymagane skierowanie lekarskie. Więcej informacji o badaniach na stronie: www.mammo.pl;

40-49 oraz 70-75 lat – dla tej grupy badania wykonywane są również bez opłat, w ramach Projektu „Poprawa dostępności i jakości usług medycznych w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi”, współfinansowanego z funduszy EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Tu wymagane jest skierowanie lekarskie od lekarza dowolnej specjalizacji. Więcej informacji o badaniach oraz wzór skierowania na stronie: www.fundusze.mammo.pl

Na badania, w ramach obu programów, trzeba się wcześniej zarejestrować pod nr tel.: 58 666 2 444. Call Center czynne jest 7 dni w tygodniu.

Gdzie i kiedy będą wykonywane prześwietlenia?

Jeszcze w tym roku w powiecie białostockim LUX MED Diagnostyka zaprasza na badania do następujących miejscowości:

  • Białystok – 25 i 26 września, 27 i 28 października przy Lodowisku Miejskim (ul. 11 Listopada 28)
  • Juchnowiec Kościelny – 14 października, 24 listopada
  • Łapy – 24 i 25 listopada
  • Supraśl – 27 października
  • Suraż – 26 września przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury (ul. Bielska 4)
  • Wasilków – 23 listopada
  • Zawady – 15 października

Pamiętajcie: mammografia to najskuteczniejsza metoda profilaktyki raka piersi. Badania nie należy się obawiać –  trwa jedynie kilka minut  i polega na zrobieniu 4. zdjęć rentgenowskich, podczas których emitowane jest promieniowanie nie większe niż przy RTG zęba.

Gorąco zachęcamy Panie do zadbania o własne zdrowie!

 

org., NSz.