Kraszanki w skansenie

Wielkanoc to najważniejsze święto w naszej religii. Poprzedza je 40- dniowy okres przygotowań do tego ważnego wydarzenia. Niedziela Palmowa rozpoczyna Wielki Tydzień. Aby jeszcze dokładniej poznać tradycje i zwyczaje wielkanocne (zwłaszcza te, które powoli odchodzą do lamusa), 10 kwietnia  przedszkolaki  i uczniowie Szkoły Podstawowej w Kruszewie wzięli udział w warsztatach wielkanocnych organizowanych przez Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej.

Poznaliśmy nowe techniki wykonywania palm wielkanocnych. Mogliśmy obejrzeć  tradycyjne palmy kurpiowskie.

Każdy z nas mógł spróbować swoich sił wykonując tradycyjną pisankę. Pani Krystyna Cieśluk z Kurpi ciekawie opowiadała nam o dawnych zwyczajach związanych ze Świętami Wielkanocnymi. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie wnętrza domu wiejskiego z ekspozycją stołu wielkanocnego. Mogliśmy zobaczyć dawne kartki świąteczne, poznać tradycje związane z ich wysyłaniem.

Bardzo podobała nam się prelekcja na temat wypieku postnego ciasta obrzędowego.  Wypiekanie  tak zwanych busłowych łap (bocianich łap) było związane ze świętem Zwiastowania Pańskiego, które w Kościele Katolickim obchodzone jest 25 marca. Podczas tego święta obowiązywał ścisły post, nie spożywano mięsa i nabiału.  W tym dniu ludzie nie pracowali, świętowali to ważne wydarzenie, gospodynie wypiekały ciasto busłowe.  Dlaczego akurat bocianie łapy ? Ano w myśl przysłowia ,,Na Zwiastowanie bocian na gnieździe”. Ptaki te swoim przylotem zapowiadały nadejście wiosny, były też uważane za święte ptaki, których nie można było zabić, a nawet niepokoić.  Niektórzy z nas spróbowali swoich sił w formowaniu bocianich łap z ciasta. Wszyscy skosztowaliśmy tego obrzędowego wypieku. Bardzo nam smakował. Szkoda, że ten piękny zwyczaj nie jest już kultywowany w naszych czasach.

Czyniąc zadość tradycji, wszystkim składamy serdeczne życzenia – radosnych i błogosławionych Świąt Wielkanocnych!

Katarzyna Cieśluk