Spotkanie autorskie z Renatą Piątkowską

We czwartek 20 kwietnia 2017 roku z okazji Międzynarodowego Dnia Książki w auli Miejsko-Gminnego Centrum Kultury w Choroszczy odbyło się spotkanie autorskie z Renatą Piątkowską, znaną i lubianą autorką wielu książek dla dzieci. Organizatorem spotkania była Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku oraz Biblioteka Publiczna w Choroszczy. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klasy pierwszej, drugiej i trzeciej ze Szkoły Podstawowej w Choroszczy.

Twórczość Renaty Piątkowskiej pomaga dzieciom zrozumieć świat. Jej książki uczą, bawią i wychowują. Wiele tytułów autorki znajduje się na Złotej Liście Fundacji ABCXXI. Za swoją książkę „Wieloryb”, podejmującą problematykę odmienności i tolerancji wśród dzieci, pisarka otrzymała Ogólnopolską Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego, natomiast za „Na wszystko jest sposób” otrzymała II nagrodę w konkursie im. Astrid Lindgren. Pani Renata pisze o rzeczach i sprawach codziennych, z którymi każde dziecko może się zetknąć.

Pani Renata Piątkowska bardzo ciekawie i z humorem opowiadała o swojej twórczości, oraz zachęcała do czytania. Pisarka szczególną uwagę zwróciła na książki, które pisze o zwierzętach, o dzieciach, ich radościach i o codziennych wydarzeniach, które występują w jej książkach. Podczas spotkania zaprezentowała kilka swoich najnowszych książek tj. „Mruk”, ,,Zbój”, ,,Najwierniejszy przyjaciel’’. Opowiedziała krótką historyjkę o kotce i jej kociętach, które pływały na okręcie podwodnym. Autorce towarzyszyła lektorka Elżbieta Malwina Kożurno, która wzbogaciła spotkanie w ciekawy, zabawny i humorystyczny sposób, czytając fragmenty książek niektórych opowiadań. Na zakończenie uczniowie ustawili się w długą kolejkę, aby zakupić książki autorki i otrzymać autograf z dedykacją. Spotkanie zakończyło się pamiątkowym zdjęciem i wręczeniem wszystkim uczniom zakładek do książek.

Po spotkaniu autorskim został rozstrzygnięty konkurs literacko-fotograficzno-plastyczny „Lubię czytać” o którego wynikach piszemy tutaj.

tekst: Elżbieta Wróblewska

foto: Anna Kulikowska