Pierwszomajowe refleksje

Czy wiesz, że Święto Pracy  (1 maja) jest obchodzone na świecie od 1890 roku? Dzień 1 maja wszedł do tradycji polskiego ruchu socjalistycznego, ale później został zawłaszczony przez komunistów. W 1950 roku dzień ten został uznany w Polsce za święto państwowe.

Pierwszy maja jest dniem wolnym od pracy, o czym świadczy czerwona kartka w kalendarzu. W okresie PRL-u w zasadzie był obowiązek uczestnictwa w obchodach tego święta a zwłaszcza  w pochodzie pierwszomajowym. W Choroszczy w latach pięćdziesiątych XX wieku zorganizowano dwa takie pochody.

Pochód formował się przy ulicy Rokossowskiego (ob. Dominikańska), przechodził Rynkiem 9 Maja (obecnie Rynkiem 11 Listopada) a jego rozwiązanie było przy ulicy Stalina (dziś Branickiego). Natomiast majówki organizowane były głównie nad rzeką Horodnianką. Pierwszego maja 1954 r. w Choroszczy, na terenie szpitala psychiatrycznego, został otwarty ogródek jordanowski.

Pierwszego maja Kościół katolicki obchodzi wspomnienie św. Józefa, rzemieślnika. Do kalendarza liturgicznego weszło ono w 1955 roku. Proklamował je papież Pius XII  i było odpowiedzią na znaki czasu, jakimi są sprawy ludzi pracy. W tym dniu Kościół w sposób szczególny pragnie zwrócić uwagę na pracę ludzką, zarówno w aspekcie wartości chrześcijańskich, jak i społecznych, ogólnoludzkich i narodowych.

Józef Waczyński